لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

نامه گروهی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی به اعضای کنگره آمریکا


تعدادی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در نامه ای به قانونگذاران آمریکایی، از آنها خواستند توافق جامع اتمی ایران با قدرت های جهانی را تایید کنند. این نامه، که در ۲۴ مرداد ماه امضا شده، در حالی منتشر شده که پیش بینی می شود توافق اتمی در کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان، رد شود.

در این نامه آمده است: «ما، امضا کنندگان، هر یک در دوره ای در میهن خود ایران افتخار نمایندگی مردم را داشته و به دلیل انتقاد از سیاست های داخلی و خارجی در ایران ناگزیراز دوری موقت از کشورمان شده ایم. ما از کثرت گرایی دموکراتیک، روابط صلح آمیز با همه ملت ها و پایبندی به پیمان منع گسترش سلاح حمایت می کنیم. ما در این نامه از شما می خواهیم توافق نامه برنامه جامع اقدام مشترک را، که حاصل مذاکره ایران و گروه کشورهای ۱+۵ است، تصویب نمائید.»

به گفته نویسندگان نامه، «این توافق نامه، علاوه بر جلوگیری از درگیری های مسلحانه و هموار کردن راه برای از سرگیری روابط تجاری عادی بین ایران و کشورهای غربی، ظرفیت آن را دارد که سهم قابل توجهی در حل بحران های منطقه خلیج فارس داشته باشد.»

قانونگذاران سابق ایرانی در نامه خود به قانونگذاران آمریکایی گفته اند دو دهه اقدامات «یکجانبه» خارج از چهارچوب سازمان ملل متحد در پاسخ به تهدیدات امنیتی در خاورمیانه منجر به گسترش «جنگ و آشوب هرج و مرج و تروریسم »شده است.

به گفته نویسندگان نامه، «سرعت عمل و اتفاق آرا در تصویب قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل در حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک نشان دهنده حمایت گسترده و فشرده بین المللی از توافق است. اتفاق نظر در حمایت بین المللی، هم دولتی و هم افکار عمومی، امید تازه ای را برای یک ابتکار عمل در جهان برای حل درگیری های خطرناک در میان کشورها از طریق مذاکره آفریده است.»

در این نامه آمده است: «ما از شما، نمایندگان محترم مردم آمریکا، درخواست می کنیم در برابر فشارهایی که بنظر می رسد از حوادث غمبار گذشته درس نگرفته اند، مقاومت نمائید. ما از شما می خواهیم به اتخاذ یک رویکرد جدید در مواجهه با چالش های امنیتی خاورمیانه از طریق رای به برنامه جامع اقدام مشترک و تایید قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل بپردازید. انجام این حرکت یک رویه حقوقی برای حل و فصل اختلافات بین المللی از طریق گفتگو و دیپلماسی را شکل می دهد.»

نویسندگان نامه خطاب به قانونگذران آمریکایی می گویند «مسیر پیچیده بسوی دموکراسی، حمایت از حقوق بشر، توسعه و عدالت اجتماعی در ایران نیاز به تنش زدایی در روابط خارجی و اجتناب از بحران های خشونت آمیز در منطقه دارد. ما از شما می خواهیم با در نظر گرفتن این واقعیت به بررسی پیامدهای واقعی و عملی برنامه جامع اقدام مشترک بپردازید. ادامه دشمنی غیر منطقی بین ایران وایالات متحده زیانی به هر دو کشور است و یک مانع عمده برای تلاش های اصلاحی و فعالیت های حقوق بشری در ایران است.»

فاطمه حقیقت جو، احمد سلامتیان، علی مزروعی، علی اکبر موسوی( خوئینی) و حسن یوسفی اشکوری امضاء کنندگان این نامه هستند.

XS
SM
MD
LG