لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

پیشاپیش آغاز مناظرات انتخاباتی، جمهوری‌خواهان بر مسئله مهاجرت تاکید کردند


مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری از حزب جمهورزی خواه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

شامگاه دوشنبه، ۱۴ نفر از ۱۷ سیاستمدار جمهوری‌خواه آمریکایی که برای انتخابات ریاست جمهوری آینده اعلام کاندیداتوری کرده‌اند با حضور در یک برنامه دو ساعته، پیشاپیش اولین مناظره رسمی، درباره اهداف خود صحبت کردند.

جمهوری‌خواهان که امیدوارند بعد از دور بعدی انتخابات، یک نفر از حزب خودشان میهمان کاخ سفید شود، بیش از هر چیز بر مسئله مهاجرت تاکید کردند.

دانلد ترامپ، میلیاردر پیشتاز نظرسنجی‌ها در پایگاه جمهوری‌خواهان و همچنین مایک هاکه‌بی فرماندار سابق آرکانزاس در این برنامه شرکت نداشتند.

در این برنامه با هر یک از نامزدها در قالب مصاحبه‌های کوتاه گفت‌وگو شد حال آن که قرار است در مناظره پنجشنبه در کلیولند واقع در ایالت شمالی اوهایو، کاندیداها یکدیگر را مخاطب قرار دهند.

در مناظره اوهایو ده کاندیدای اول نظرسنجی آمریکا شرکت خواهند داشت.

نامزدهای ریاست جمهوری از حزب جمهوری‌خواه، از دموکرات‌ها انتقاد کردند بویژه نوک پیکان حملات خود را روی هیلاری کلینتون، نامزد پیشرو این حزب نشانه رفتند. آنان در عین حال بر تامین امنیت مرزهای آمریکا به عنوان یکی از موارد اصلی سیاست مهاجرت تاکید کردند.

ریک پری، فرماندار سابق تکزاس گفت: «تا وقتی امنیت مرزی را تامین نکنیم، مهاجرت غیرقانونی متوقف نمی‌شود. ماجرا مثل یک زخم کاری است که باید مهار شود.»

جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا گفت قانون مهاجرت باید اصلاح شود تا شمار افرادی که برای پیوستن به خانواده‌شان به آمریکا وارد می‌شوند محدود شود. مارکو روبیو، سناتور فلوریدا نیز از این ایده حمایت کرد.

ریک سنتوروم، سناتور سابق پنسیلوانیا از کاهش ۲۵ درصدی شمار مهاجران قانونی غیرماهر به آمریکا دفاع کرد.

جان کاسیچ؛ فرماندار اوهایو نیز خواستار توسعه برنامه کارگران مهمان شد و همچنین این که مهاجران غیرقانونی در آمریکا برای ماندن از قانون اطاعت کنند.

گازهای گلخانه‌ای

اسکات واکر، فرماندار ویسکانسین به طرح کاهش گازهای گلخانه‌ای که روز دوشنبه توسط باراک اوباما اعلام شد حمله کرد و آن را حمله‌ای پرهزینه بر پیکر اقتصاد آمریکا خواند.

حزب دموکرات هنوز برنامه‌ای برای مباحثه میان کاندیداهای انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ اعلام نکرده است. پنج دموکرات اعلام کرده‌اند که وارد رقابت انتخاباتی می‌شوند و هیلاری کلینتون طبق نظرسنجی‌ها صدرنشین است.

سناتور لیندزی گرام، در مباحثه جمهوری‌خواهان از خانم کلینتون انتقاد کرد و او را به عدم صداقت در جریان خطوط لوله نفت کی‌استون و همچنین استفاده از ایمیل شخصی در زمانی که وزیر خارجه اوباما بود، متهم کرد.

در مناظره روز پنجشنبه جمهوری‌خواهان دانلد ترامپ نیز شرکت خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG