لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۵

اکثر آمریکایی ها با ازسرگیری مناسبات دیپلماتیک با کوبا موافقند


آمریکا و کوبا روز بیستم ژوئیه 2015 پس از نیم قرن سفارتخانه های خود را در پایتخت های دو طرف بازگشایی کردند.
آمریکا و کوبا روز بیستم ژوئیه 2015 پس از نیم قرن سفارتخانه های خود را در پایتخت های دو طرف بازگشایی کردند.

تقریبا سه چهارم آمریکایی ها معتقدند ایالات متحده باید با کوبا مناسبات دیپلماتیک داشته باشد اما مطمئن نیستند واشنگتن در لغو تحریم ها علیه آن کشور تا کجا باید پیش رود.

این را نظرسنجی آنلاین خبرگزاری آسوشیتدپرس و موسسه جی-اف-کی که از ۹ تا ۱۳ ژوئیه برگزار کرد، نتیجه گرفته است. در این نظرسنجی ۱۰۰۴ نفر شرکت کردند. نتیجه نظرسنجی روز دوشنبه ۲۰ ژوئیه همزمان با بازگشایی سفارتخانه های آمریکا و کوبا در پایتخت های دو طرف و ازسرگیری مناسبات کامل دیپلماتیک اعلام شد.

روابط عادی میان واشنگتن و کوبا دهه ها قبل متوقف شد زمانی که جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت آمریکا و فیدل کاسترو، رهبر کوبا بر سر توسعه کمونیسم شوروی در قاره آمریکا، وارد درگیری شدند. عادی سازی مناسبات آمریکا و کوبا، همه اختلافات را از بین نمی برد و مواردی چون ادعای دوجانبه بر سر غرامت اقتصادی، تمایل هاوانا برای لغو تحریم های پنجاه ساله تجاری علیه کوبا، و فشار آمریکا بر کوبا در بهبود حقوق بشر و دمکراسی همچنان مورد جدل است.

نظرسنجی جدید حاکی است که ۵۸ درصد آمریکایی ها نحوه عملکرد باراک اوباما در ازسرگیری روابط با کوبا را تایید می کنند، در حالی که ۴۰ درصد با آن مخالفت کرده اند. در عین حال تنها ۳۹ درصد شرکت کنندگان با نقش آمریکا در عرصه مناسبات بین الملل در جهان موافقند و ۵۹ درصد آن را تایید نمی کنند.

شرکت کنندگان در نظرسنجی فوق درباره لغو تحریم ها علیه کوبا نظرهای متفاوت نشان داده اند. ۴۸درصد می گویند تحریم ها باید لغو شود یا کاهش یابد و ۴۷ درصد به حفظ آن در حد فعلی و یا افزایش آن رای دادند.

همین نظرسنجی پیشتر درباره ایران انجام شد و نتایجش نشان داد که ۷۷ درصد از شرکت کنندگان با حفظ تحریم های فعلی علیه ایران یا تحکیم آن ها موافقتند. نظرسنجی مشترک اسوشیتدپرس و جی-اف-کی درباره ایران درست پیش از حصول توافق اتمی ایران در وین انجام شد.

XS
SM
MD
LG