لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

ابلاغیه عجیب بازپرس بهارستان: خبرنگاران باید در بهزیستی و پزشکی قانونی پرونده تشکیل دهند 


دادگاه‌ها در جمهوری اسلامی ایران
دادگاه‌ها در جمهوری اسلامی ایران

رسانه‌های ایران از صدور یک حکم «عجیب» قضایی توسط بازپرس دادسرایی در شهرستان بهارستان خبر داده‌اند که بر اساس آن، خبرنگاران در محدوده این حوزه قضایی، باید برای «تشکیل پرونده» به سازمان‌های «بهزیستی و پزشکی قانونی» مراجعه کنند.

به گزارش کانال تلگرامی وب‌سایت «اسکان‌نیوز»، بازپرس «یکی از شعب دادسرای شهرستان بهارستان» در غرب استان تهران ابلاغیه قضایی «عجیبی» صادر کرده که بر پایه آن، باید «همه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای» خودشان را به بهزیستی و پزشکی قانونی معرفی کنند تا «بررسی‌های لازم در خصوص سلامت آنها انجام شود.»

بر اساس این گزارش، این بازپرس که نامی از او برده نشده، به تازگی نیز چند خبرنگار و فعال رسانه‌ای را به‌ دلیل درج اخباری پیرامون «دخالت فرمانداری و دادگستری بهارستان در مصوبات شورای شهر» احضار کرده است.

در ماه‌های اخیر و پس از اعتراضات سراسری سال گذشته، احکام عجیب و نامتعارف دستگاه قضایی جمهوری اسلامی افزایش قابل توجهی یافته است.

در هفته‌های گذشته افسانه بایگان و آزاده صمدی، دو بازیگر سینمای ایران به‌دلیل تن ندادن به حجاب اجباری، از سوی دادگاه‌های جمهوری اسلامی به مواردی از جمله «مراجعه به مراکز روانشناسی» محکوم شدند.

یک دادگاه عمومی در شهر ورامین نیز زنی را به‌خاطر «عدم رعایت حجاب» حین رانندگی، به‌عنوان مجازات تکمیلی به «یک ماه شستن میت در غسالخانه شهر تهران» محکوم کرده است.

صدور این احکام نامتعارف منجر شد که مهدی کوهیان، عضو «کمیته حمایت حقوقی و قضایی خانه سینما» با انتشار متنی از سمت خود کناره‌گیری کند و چهار انجمن‌ روانپزشکی و روانشناسی در ایران نیز طی نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، از ارجاع مخالفان حجاب اجباری به مراکز روان‌شناسی، انتقاد کنند.

برخی کارشناسان بر این باورند که سیستم قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران با صدور عامدانه احکام «عجیب» و «حیرت‌آور»، قصد تخریب وجه و جایگاه مخالفان، معترضان و فعالان عرصه‌های مختلف را دارد.

XS
SM
MD
LG