لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

تکرار ادعاهای همیشگی؛ علی خامنه‌ای:  برنامه آمریکا، تحریک اختلافات قومی، تفاوت‌های مذهبی و مساله زن است


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

علی خامنه‌ای امروز در دیدار با تعدادی، که «مردم استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی» معرفی شدند، ادعا کرد دولت آمریکا «مجموعه‌ای با اسم گروه بحران» درست کرده است که «ماموریت بحران‌سازی در کشورها از جمله ایران» را برعهده دارد.

به ادعای رهبر جمهوری اسلامی این «گروه» وظیفه دارد تا «نقاطی را که در کشور بنظر آنها موجب می‌شود بحران درست بشود، تحریک کنند.» به گفته خامنه‌ای، آمریکا و این «گروه بحران» به این نتیجه رسیدند که در ایران «اختلافات قومی، تفاوت‌های مذهبی و مساله جنسیت و زن» نقاطی هستند که «برای بحران‌سازی» باید «تحریک» کرد.

رهبر جمهوری اسلامی این موارد را «برنامه آمریکا» دانست و تاکید کرد «دشمن در دشمنی خود جدی است، ما هم در مقابله با دشمن به شدت جدی هستیم.»

این سخنان علی خامنه‌ای در حالی بیان می‌شود که ایران در سال‌های اخیر با بحران‌های مختلف از جمله تورم بالا، بی‌ثباتی در تصمیم‌های اقتصادی، بحران مسکن، افزایش شدید فاصله طبقاتی و گسترش فقر، فساد نظام‌مند در بخش‌های مختلف، ناکارآمدی سیستم دادرسی عادلانه و تبعیض‌های گسترده جنسیتی، مذهبی، عقیدتی و سیاسی روبه‌رو بوده است که به باور بیشتر کارشناسان ناشی از ناکارآمدی حکمرانی در جمهوری اسلامی است.

یکی از شعارهایی که در سال‌های اخیر در جریان اعتراضات مختلف توسط معترضان بیان شد این شعار بود که می‌گفتند: «دشمن ما همین‌جاست، دروغ می‌گن آمریکاست.»

خامنه‌ای در بخشی از سخنان امروز در مورد وضعیت استان سیستان و بلوچستان گفت: «اگر آن مصوباتی که در اوائل دهه‌ ۸۰، که بنده آمدم بلوچستان، تصمیم‌گیری شد اگر دولتها آن مصوبات را عمل می‌کردند امروز چهره‌ استان فرق می‌کرد. تنبلی شد، بی‌توجهی شد از طرف بعضی از دولت‌ها. امروز بحمدالله مشغولند، کار میکنند، تلاش می‌کنند. بنده امیدوارم و ان‌شاءالله که این امید به نتیجه برسد.»

رهبر جمهوری اسلامی مانند همیشه نواقص و کاستی‌ها را به دیگران نسبت داد و هیچ مسئولیتی در مقابل اختیارات «مطلقی» که در اختیار دارد برعهده نگرفت.

XS
SM
MD
LG