لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

مایک لالر از ارائه طرح قانونی پاسخگو کردن چین در قبال خرید نفت از ایران خبر داد


مایک لالر نماینده نیویورک در مجلس نمایندگان آمریکا
مایک لالر نماینده نیویورک در مجلس نمایندگان آمریکا

مایک لالر، نماینده جمهوری‌خواه ایالات متحده، طرحی را برای پاسخگو کردن چین در قبال خریداری نفت از ایران ارائه کرده است. این طرح در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان تصویب شده و اکنون در انتظار بررسی در مجلس نمایندگان است.

لالر در مصاحبه با صدای آمریکا گفت که این طرح برای پاسخگو کردن چین و ایران به دلیل همکاری آنها در نقض تحریم‌های ایالات متحده است. او گفت که چین یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران است و این خریدها به ایران کمک می‌کند تا تحریم‌های ایالات متحده را دور بزند.

لالر همچنین گفت که ایالات متحده و متحدانش باید با همکاری یکدیگر با تهدیدات ناشی از چین، ایران، روسیه و کره شمالی مقابله کنند. او گفت که این کشورها با تشکیل یک «ائتلاف نامقدس» در تلاشند تا توان ایالات متحده و متحدانش را نادیده بگیرند.

در ادامه این مصاحبه، لالر گفت که ایالات متحده و متحدانش باید به لحاظ نظامی، اقتصادی و دیدگاه امنیت ملی با یکدیگر همکاری کنند. او گفت که ایالات متحده از اوکراین در جنگ با روسیه حمایت می‌کند و این حمایت ادامه خواهد داشت.

تبادل تجاری و اقتصادی بین چین و ایران فقط محدود به نفت و گاز نیست. گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای خبر داده است که چندین شرکت چینی و روسی در حال مذاکرات محرمانه با جمهوری اسلامی ایران در زمینه فروش مواد شیمیایی با کاربرد تسلیحاتی هستند.

چین از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار نفت ایران را با تخفیف‌های هنگفت خریداری کرده است. بنا بر گزارش‌ها چین در سال ۱۴۰۰ موافقت کرد که در ۲۵ سال آینده، حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری کند.

XS
SM
MD
LG