لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

سازمان آمریکایی: ایران می‌خواهد از چین و روسیه مواد شیمیایی تسلیحاتی بخرد


رونمایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از موشک بالستیک خیبرشکن در ایران (آرشیو)
رونمایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از موشک بالستیک خیبرشکن در ایران (آرشیو)

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای می‌گوید که چندین شرکت‌ چین و روسیه در حال مذاکرات محرمانه با جمهوری اسلامی در زمینه فروش مواد شیمیایی با کاربرد تسلیحاتی هستند.

بر اساس بیانیه‌ای که گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» روز جمعه ۱ اردیبهشت منتشر کرد، جمهوری اسلامی قصد دارد موادی را که برای پیش‌راندن موشک‌های بالستیک سوخت جامد استفاده می‌شوند، خریداری کند.

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای در این بیانیه هشدار داد که به نتیجه رسیدن چنین معامله‌ای ناقض محدودیت‌های وضع شده توسط شورای امنیت سازمان ملل است و باعث تعمیق پیوندهای راهبردی جمهوری اسلامی با هر دو کشور خواهد شد.

این گروه که مقر آن در نیویورک است، در این بیانیه همچنین تاکید می‌کند که این امر گواهی است بر این که جمهوری اسلامی «تحت حمایت شرکای خود در پکن و مسکو به تهدید جامعه بین‌المللی ادامه خواهد داد.»

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای فعال شدن تحریم‌های بازگشت‌پذیر بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت علیه ایران را ضروری دانست و هشدار داد که در غیر این صورت، محدودیت‌ها بر برنامه موشکی بالستیکی جمهوری اسلامی در اکتبر سال جاری میلادی (مهر ۱۴۰۲)، منقضی خواهد شد.

شرکت‌های ایرانی و چینی، در مهر ۱۳۹۴، تنها چند ماه پس از به نتیجه رسیدن توافق برجام، روابط تجاری خود را برای اهداف نظامی آغاز کردند. ایالات متحده نهادهای چینی و برخی دست‌اندرکاران چینی را به خاطر ارائه فناوری‌های حساس به تهران - در حمایت از برنامه موشکی ایران - تحریم کرده است.

اخیراً چین به فروش فناوری‌های نظارتی و پهپادی به ایران متهم شده است.

چین از سال ۱۳۹۷ تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار نفت ایران را با تخفیف‌‌های هنگفت خریداری کرده است. بنا بر گزارش‌ها چین در سال ۱۴۰۰ موافقت کرد که در ۲۵ سال آینده، حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری کند.

XS
SM
MD
LG