لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

رنوی فرانسه: زیان در ایران، رونق در جهان


شرکت رنو، دومین کارخانه بزرگ اتومبیل سازی فرانسه، از افزایش غیرمنتظره سود خالص خود در نیمه اول سال جاری خبر داد.

به دنبال اعمال تحریمهای غرب علیه ایران به خاطر عدم همکاری تهران در شفاف سازی برنامه اتمی اش، رنوی فرانسه مجبور شد کلیه فعالیتهایش را در ایران متوقف سازد.

در گزارش کارخانه رنو آمده است که پس از متوقف کردن فعالیتهایش در ایران ، خسارات مالی عمده ای در نیمه اول سال جاری به این شرکت وارد آمده است. سود خالص این شرکت در ایران ۸۷ درصد کاهش یافته، و از از ۷۷۴ میلیون یورو در نیمه اول سال گذشته به ۹۷ میلیون یورو در نیمه اول سال جاری رسیده، و هزینه های این شرکت در همین دوره بالغ بر ۵۱۲ میلیون یورو بوده است.

رنو در ایران کارخانه اتومبیل سازی احداث نکرده ولی با قطعات تولید نقاط مختلف جهان، در ایران خودروهای خود را مونتاژ می کرد.

تشدید تحریم های آمریکا علیه برنامه های اتمی مشکوک به ساخت سلاح اتمی ایران، در ماه گذشته، ادامه فعالیت این شرکت در ایران را غیر ممکن ساخت.
در گزارش رنو همچنین آمده است که در نیمه اول سال جاری فروش این شرکت در اروپا نیز کاهش یافته است.

با وجود توقف فعالیتهای این شرکت در ایران، و کاهش فروش اتومبیل در اروپا، شرکت رنو اعلام کرده است سود این شرکت ۱۵ درصد، یا ۷۵ میلیون یور بالا رفته، یعنی از ۵۰۸ میلیون یورو در نیمه اول سال گذشته به ۵۸۳ میلیون یورو در شش ماهه اول سال جاری رسیده است. رنو که از لحاظ فروش، سومین کارخانه اتومبیل سازی اروپا بشمار میرود، دلیل عمده این روند را اعمال سیاست صرفه جوئی و کاهش هزینه های کارگری عنوان کرده است.

رنو در ماه مارس گذشته با اتحادیه کارگران این کارخانه به توافقی دست یافت به این ترتیب که در ازای تعطیل نکردن کارخانه های داخلی، بتواند ۱۷ درصد از دستمزد کارگران را کاهش دهد.
XS
SM
MD
LG