لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

رهنمود جدید آمریکا در صدور لوازم پزشکی به ایران


دیوید کوئن
دیوید کوئن
وزارت خرانه داری در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرد، فهرست لوازم پزشکی برای صدور به ایران را گسترش داد و آن را در راستای اجرای کوشش های دیرینه آمریکا جهت اطمینان از عدم تاثیر تحریم های اقتصادی و مالی بر رسیدن تدارکات انساندوستانه به ایران توصیف کرد.

این دفتر همچنین رهنمود روشن کننده ای صادر کرده است، در مورد مجوزهای جاری و استثنائاتی که در فروش غذا، فراورده های کشاورزی، دارو و وسائل و تجیهزات پزشکی توسط افراد غیر آمریکایی به ایران کار برد دارد.


دیوید کوئن، معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت «اقدام امروز جهت توسعه مجوز عمومی برای صدور وسائل پزشکی به ایران یک عنصر مهم سیاست تحریم ها را منعکس می کند. ما حتی در حالی که به اجرای رژیم تحریم های سخت علیه ایران ادامه می دهیم، به حفاظت از تجارت کالاهای انساندوستانه مشروع پای بند هستیم.»

دفتر کنترل دارایی های خارجی فهرست تدارکات پزشکی اساسی مجاز برپایه مجوز عمومی فعلی (مصوبه اکتبر ۲۰۱۲) را توسعه داده تا طیف گسترده ای از تدارکات و تجهیزات پزشکی را شامل شود، از جمله: دستگاههای الکترو کاردیوگرافی (ای کی جی)، الکترو انسفالوگرافی( ای ای جی)، و دستگاهای دیالیز، همراه با انواع دیگر تجهیزاتی که بیمارستان ها، کلینیک ها و نهادهای پزشکی در ایران از آنها استفاده می کنند.

این اقلام، که صدور و فروش آن به ایران قبلاً مجوز ویژه دفتر کنترل دارایی های خارجی را ایجاب می کرد، اینک می تواند بدون تصویب قبلی دفتر به ایران فروخته و صادر شوند.

صادر کنندگان همچنین تشویق شده اند برای صدور تجهیزات پزشکی که ممکن است در فهرست جدید نیامده باشد، درخواست جواز مخصوص کنند.


در بیانیه آمده است حتی در حالی که تحریم های آمریکا و بین المللی سخت تر می شد، وزارتخانه های خزانه داری و امور خارجه آمریکا بحث های گسترده ای با شرکت های خارجی سازنده دارو و تدارکات پزشکی صادر کننده به ایران، و نیز نهادهای مالی خارجی که در این معاملات شرکت دارند، انجام داده اند تا مسلم شود آنها استثنائات در تحریم ها را کاملا می فهمند. صادر کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی که وجود موانعی در معاملات را گزارش می دهند، بارها به موانعی که دولت ایران به وجود می آورد ، از جمله خودداری بانک مرکزی از اختصاص ارز کافی، اشاره کرده اند. بانک مرکزی برای تامین هزینه وارد کردن دارو و تجهیزات پزشکی به ارز کافی خارج از ایران دسترسی دارد.

در اطلاعیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است: همان گونه که دفتر کنترل دارایی های خارجی در دستورالعمل توضیح دهنده خود، روشن ساخته، نهادهای مالی خارجی می توانند معاملات برای خرید کالاهای انساندوستانه از جمله غذا، مواد کشاورزی، دارو و وسائل پزشکی را با استفاده از اعتبارات در حساب های بانک مرکزی ایران انجام دهند، بی آن که هدف تحریم های آمریکا قرار گیرند. مقصود از دستور العمل امروز فروش غذا، فراوده های کشاورزی ، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران، این است که مسلم شود تمام طرف های معاملات معافیت های انسانی گسترده مندرج در قوانین تحریم ها را کاملا می فهمند.
XS
SM
MD
LG