لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

جمهوری آذربایجان با استقرار ایست‌ بازرسی در جاده لاچین خشم ایروان را برانگیخت


کریدور لاچین
کریدور لاچین

جمهوری آذربایجان روز یکشنبه با ایجاد یک ایست بازرسی در تنها راه ارتباطی زمینی بین ارمنستان و قره باغ کوهستانی، خشم ایروان را برانگیخت.

جمهوری آذربایجان اعلام کرد: «یگان‌های سرویس مرزی آذربایجان در ورودی جاده لاچین - خانکندی، یک پاسگاه مرزی در قلمرو مستقل آذربایجان ایجاد کردند.»

به گزارش فرانس۲۴ جمهوری آذربایجان همچنین اعلام کرد که این ایست بازرسی را ساعت ۱۲ شب روز یکشنبه و «برای جلوگیری از حمل و نقل غیرقانونی نیروی انسانی، سلاح و مین» ایجاد کرده است.

واشنگتن در واکنش به این خبر گفت که عمیقا نگران است که ایجاد یک ایست بازرسی از سوی آذربایجان در کریدور لاچین، «تلاش‌ها برای ایجاد اعتماد در روند صلح را تضعیف کند.»

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر «تردد آزادانه مردم و کالا از این گذرگاه» اعلام کرد: «از طرفین می‌خواهیم تا مذاکرات صلح را از سر بگیرند و از انجام اقدامات تحریک آمیز و خصمانه در مناطق مرزی خودداری کنند.»

باکو و ایروان در سال ۲۰۲۰ و در دهه ۱۹۹۰ بر سر قره‌باغ وارد جنگ شدند. براساس آتش‌بس با میانجیگری روسیه که به درگیری ۲۰۲۰ پایان داد، آذربایجان موظف است عبور ایمن در کریدور لاچین را تضمین کند.

ارمنستان در ماه‌های اخیر مکررا از مسکو درخواست کرده است تا اقدامات بیشتری را برای حمایت از صلح و تضمین دسترسی نامحدود بین ارمنستان و قره باغ کوهستانی از طریق گذرگاه لاچین، انجام دهد.

XS
SM
MD
LG