لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

سوخت‌گیری با کارت بانکی؛ بنزین در مسیر گرانی قرار گرفت


گمانه‌زنی‌ها در مورد افزایش قیمت بنزین همچنان ادامه دارد.

رئیس صنف جایگاهداران سوخت کشور از دوره جدید سوخت رسانی در ایران خبر داد و عرضه سهمیه سوخت را با استفاده از کارت بانکی عنوان کرده است.

اسدالله قلیزاده به خبرگزاری ایلنا گفت که «نیازی نداریم برای یارانه سوخت از کارت جداگانه‌ای استفاده کنیم.»

به گفته قلیزاده سامانه سوخت می‌تواند حتی بدون کارت سوخت میزان «لیتراژ» سوخت‌گیری شده را پایش کند و یارانه سوخت از طریق کارت‌های بانکی در کارت‌خوان‌های بانکی موقع تسویه حساب کارایی داشته باشد.

او با تاکید بر اینکه «ما باید سریعا به سوی حذف کارت سوخت و جایگزینی کارت بانکی برویم» گفت: «به شرطی که تلفیقی بین سامانه سوخت و کارت بانکی اتفاق نیفتد و هر کدام جداگانه کار خود را انجام دهند.»

افزایش قیمت بنزین موضوعی است که از سال گذشته مطرح شده و حاشیه‌های بسیاری را نیز به دنبال داشته است. با توجه به تجربه اعتراضات سال ۱۳۹۸ که در پی افزایش ناگهانی قیمت سوخت روی‌داد، مقامات جمهوری اسلامی هر بار که بحث افزایش قیمت حامل‌های سوخت مطرح می‌شود به سرعت آن را تکذیب می‌کنند.

در همین رابطه یک روزنامه‌نگار اقتصادی به صدای آمریکا گفته است: «دولت به واسطه ناتوانی در پرداخت یارانه سوخت و همچنین بودجه سنگین مورد نیاز برای واردات بنزین؛ مجبور به اصلاح قیمت خواهد بود.»

رضا غیبی با اشاره به ناترازی در تولید و مصرف بنزین گفت: «تحریم‌های آمریکا و خالی شدن خزانه کشور از دلارهای نفتی موجب بروز مشکلات زیاده شده است و بودجه سنگین مورد نیاز برای بنزین سهمیه‌ای را به چالش کشیده است.»

به گفته این روزنامه‌نگار اقتصادی، دولت از سال گذشته به دنبال افزایش قیمت بود که بواسطه اعتراضات سراسری پاییز سال گذشته اجرای این طرح به تعویق افتاد.

بر اساس این گزارش افزایش قیمت بنزین سال گذشته مطرح شد اما با واکنش نمایندگان و دولتی‌ها مواجه شد. در همین زمینه مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ۲۸ بهمن ماه با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ برای اختصاص سهمیه بنزین به خانوار‌های بدون خودرو تأکید کرد که سال آینده سهمیه هزار و ۵۰۰ تومانی دولتی و سهمیه ۳ هزار تومانی آزاد ثابت خواهد ماند.

طرح اختصاص بنزین به همه خانوارها موضوعی است که در مجلس کماکان پیگیری می‌شود. هرچند اطلاعاتی از جزییات آن منتشر نشده، اما به باور کارشناسان، اختصاص بنزین به کارت‌های بانکی و اصلاح سیستم توزیع بنزین مقدمه اجرایی شدن این طرح است.

روز گذشته مدیر سامانه هوشمند سوخت از آغاز طرح آزمایشی تخصیص سهمیه سوخت با کارت بانکی و براساس کد ملی تا پایان تیرماه خبر داده و گفته که کارت‌های سوخت فعلی حذف می‌شوند.

محمد صادقی تاکید کرده که کارت سوخت فعلی جمع آوری می‌شود و کارت بانکی جایگزین آن شده و سهمیه‌ها بر اساس کد ملی به کارت بانکی افراد منتقل می‌شود.

XS
SM
MD
LG