لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

واکنش‌ها به خروج روسیه از توافق صادرات غلات اوکراین؛ آمریکا: ظالمانه است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

تصمیم روز دوشنبه روسیه مبنی بر پایان توافق در زمینه صادرات غلات اوکراین با موجی از محکومیت‌های جهانی مواجه شده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با متهم کردن روسیه به «گروگان‌گرفتن بشریت» گفت که خروج روسیه از توافق با اوکراین یک «عمل ظالمانه» است.

لیندا توماس-گرینفیلد در مقر سازمان ملل به خبرنگاران گفت:‌ «در حالی که روسیه به بازی‌های سیاسی مشغول است، مردم واقعی آسیب می‌بینند.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در واکنش به این تصمیم کرملین گفت اقدام مزبور به معنی پایان توافق سازمان ملل و مسکو به منظور تسهیل صادرات غلات و کودهای شیمیایی روسیه است. به گفته او، «تصمیم امروز فدراسیون روسیه به مردم نیازمند در همه‌جا ضربه خواهد زد.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این اقدام روسیه را استفاده از گرسنگی مردم به عنوان سلاح خواند و گفت دشواری‌های اقتصادی و ناامنی غذایی در سطح جهان ایجاد می‌کند. بورل تصریح کرد اتحادیه اروپا به همکاری با شرکا از طریق خطوط همبستگی ادامه خواهد داد.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، در واکنشی مشابه با واکنش جوزپ بورل گفت: «پوتین از غذا به عنوان سلاح استفاده می‌کند.» او ضمن محکوم کردن شدید خارج‌شدن روسیه از ابتکار غلات دریای سیاه گفت: «این تصمیم به فقیرترین‌های جهان آسیب می‌رساند.»

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، گفت این اقدام روسیه «پیام بدی... به بقیه جهان می‌فرستد.» به گفته شولتس، این تصمیم نشانگر آن است که روسیه خود را برای همزیستی خوب با بقیه جهان مسئول نمی‌داند.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن تعلیق حضور روسیه در ابتکار غلات دریای سیاه گفت: «روسیه تنها مسئول مسدود کردن تردد دریایی در این مکان دریایی و وضع محاصره غیرقانونی بر بنادر اوکراینی است.» دستگاه دیپلماسی فرانسه در ادامه خواستار آن شده کرملین از تهدید امنیت غذایی جهان دست بردارد و تصمیم خود را بازنگری کند.

روسیه روز دوشنبه مشارکت در توافق موسوم به ابتکار غلات دریای سیاه را پایان داد. این توافق که یک‌سال پیش به ابتکار سازمان ملل حاصل شد، به اوکراین اجازه می‌دهد غلات خود را از طریق دریای سیاه صادر کند. خروج روسیه از توافق مذکور، موجب وحشت شهروندان کشورهای کم‌درآمد جهان نسبت به افزایش شدید قیمت مواد غذایی شده است.

XS
SM
MD
LG