لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۶

رئال مادرید نبرد ۴۴۰ میلیون دلاری را به صندوق سرمایه‌گذاری در ابوظبی باخت


رئال مادرید. آرشیو
رئال مادرید. آرشیو

تیم فوتبال «رئال مادرید» در نبرد حقوقی با یک صندوق سرمایه‌گذاری مستقل در ابوظبی بر سر حمایت مالی از ورزشگاه خود در شهر مادرید شکست خورد.

منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفتند که این باشگاه مشهور اسپانیایی به دادگاه شکایت کرده بود که صندوق «مبادالا» به قرارداد اسپانسری که براساس آن حق نام‌گذاری ورزشگاه «سانتیاگو برنابئو» را بدست می‌آورد، عمل نکرده است.

رئال مادرید خواستار دریافت غرامتی به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار شده بود ولی دادگاه داوری که براساس قوانین دیوان تجارت بین‌المللی در پاریس تشکیل شد، به نفع مبادالا رأی داد.

رئال مادرید در سال ۲۰۱۴ با شرکت سرمایه‌گذاری بین‌المللی نفتی ابوظبی «آی‌پی‌آی‌سی» که اکنون مبادالا است، برای تأمین مالی هزینه تعمیرات و نوسازی ورزشگاه خود به توافق رسید و طرفین یک شراکت راهبردی را آغاز کردند.

هدف از این پروزه افزودن سقف و نمای بیرونی جدیدی به ساختار کنونی ورزشگاه، و ساخت یک هتل و مرکز خرید بود تا به افزایش درآمد ثروتمندترین باشگاه جهان کمک کند.

ورزشگاه «سانتیاگو برنابئو»
ورزشگاه «سانتیاگو برنابئو»

اما رئال مادرید در سال ۲۰۱۵ تغییرات اولیه ورزشگاه را متوقف کرد و طرح جدیدی برای ادامه پروژه ارائه داد که در سال ۲۰۱۷ مورد تأیید شورای شهر مادرید قرار گرفت، اما با طرح اولیه مورد قبول مبادالا متفاوت بود. مبادالا از همکاری در این پروژه خودداری کرد و رئال مادرید از این صندوق مستقل سرمایه‌گذاری شکایت کرد.

دادگاه حکم داد که این قرارداد با تغییر طرح قدیمی مورد موافقت طرفین عملا در سال ۲۰۱۷ منتفی شده است و رئال مادرید نمی‌تواند از مبادالا ۴۴۰ میلیون دلار غرامت بخواهد.

رئال مادرید، از غول‌های فوتبال اروپا محسوب می‌شود که میلیون‌ها طرفدار در سراسر جهان دارد.این باشگاه از طریق امضای قراردادهای همکاری با شرکت‌ها و برندهای مختلف ورزشی و غیرورزشی، و تبلیغات درآمد هنگفتی دارد و از پولسازترین تیم‌های ورزشی است.

از طرفداران رئال مادرید
از طرفداران رئال مادرید

سانتیاگو برنابئو، ورزشگاه خانگی رئال مادرید است که در سال ۱۹۴۷ ساخته شد و با گنجایش ۸۱ هزارنفر، دومین استادیوم بزرگ اسپانیا است.

پروژه نوسازی این ورزشگاه که گنجایش آن را تا ۸۵ هزارنفر افزایش می‌دهد، با دو سال تأخیر از ۲۰۱۹ آغاز گردید ولی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا دچار وقفه شد.

پیش‌بینی می‌شود که با صرف بودجه‌ای نزدیک به ۵۲۵ میلیون دلار این پروژه عظیم در سال ۲۰۲۳ تکمیل شود.

XS
SM
MD
LG