لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

پس از ۱۶ سال، امیر قلعه‌نویی به نیمکت تیم‌ملی ایران بازمی‌گردد


خبرگزاری‌های ایران از انتخاب امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران خبر دادند.
خبرگزاری‌های ایران از انتخاب امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران خبر دادند.

خبرگزاری تسنیم از انتخاب امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در مسیر جام‌ملت‌های پیش‌رو خبر داد. خبر نهایی شدن انتخاب سرمربی اسبق استقلال تهران و فعلی گل‌گهر سیرجان به عنوان جایگزین کارلوس کی‌روش در ساعات گذشته، با دور شدن فلیکس سانچز مربی اسپانیایی از نیمکت ایران، محتمل به‌نظر می‌رسید.

بنابر گزارش خبرگزاری تسنیم، خبر این انتصاب پس از پایان بازی امروز بین گل‌گهر سیرجان و نفت مسجد سلیمان بطور رسمی اعلام خواهد شد.

بنابرهمین گزارش، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی «بصورت تلفنی» با قلعه‌نویی صحبت کرده و توافقات لازم انجام شده است. مهدی محمدنبی، متحد مهدی تاج که در جام‌جهانی قطر سرپرستی تیم ملی را برعهده داشت، همچنان سرپرست تیم ملی باقی خواهد ماند.

در هفته‌های گذشته گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی کارلوس کی‌روش در تیم ملی فوتبال ایران مطرح بود. کی‌روش چند وقت پیش به عنوان سرمربی تیم ملی قطر انتخاب شد و گمانه‌زنی‌ها برای انتصاب دوباره‌اش در تیم ملی ایران پایان یافت.

در بین گزینه‌های ایرانی در هفته‌های گذشته نام‌های زیادی در رسانه‌ها مطرح شدند اما هر کدام یکی پس از دیگری انصراف خود را اعلام کردند. در بین گزینه‌های خارجی نیز فلیکس سانچز مربی سابق تیم ملی قطر در هفته‌ها و روزهای اخیر مطرح‌ترین چهره بود که طی ساعات گذشته با توجه به انتصاب این مربی به عنوان سرمربی تیم ملی اکوادور، بطور کامل منتفی شد.

حالا به نظر می‌رسد که پس از سال‌ها، بار دیگر یک مربی ایرانی بر نیمکت تیم ملی ایران خواهد نشست تا در آزمون جام ملت‌های آسیا شانس خود را بسنجد.

امیرقلعه‌نویی پیش از این و در جام ملت‌های ۲۰۰۷ هم سرمربی تیم ملی ایران بود. او جایگزین برانکو ایوانکوویچ کروات شده بود که دوران موفقی در تیم ملی سپری کرده بود. او در طی دوران مربیگریش در تیم ملی، در ۱۷ بازی ۱۰ برد، ۶ مساوی و ۱ باخت داشت و رکورد ۲|۱ امتیاز در هر بازی را ثبت کرد. تجربه قبلی او در جام ملت‌های آسیا با تلخی به پایان رسید و تیم ملی ایران در یک چهارم نهایی با ضربات پنالتی در مقابل کره جنوبی حذف شد.

اگر خبرهای فعلی تحقق پیدا کنند و او بار دیگر به نیمکت تیم‌ملی برسد، جام‌ملت‌هایی دیگری پیش رویش است تا ۱۶ سال پس از آن تجربه، مسیر مشابهی را طی کند، این بار با تجربه‌ای بیشتر.

تابستان سال گذشته، امیر قلعه‌نویی در پی مصاحبه‌ای که در آن گفته بود «تو این چهل سال فقط ظلم بود و ظلم» برای چند ماه از حضور بر روی نیمکت گل‌گهر محروم شده بود.

XS
SM
MD
LG