لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

خواندن کتاب های چاپی برای فرزندان، رابطه والدین با آنها را نزدیک تر می کند


هرچند توصیه شده کتاب چاپی برای فرزند تان بخوانید اما فرقی بین درک مطلب توسط کودکان در کتاب چاپی یا الکترونیک وجود ندارد.
هرچند توصیه شده کتاب چاپی برای فرزند تان بخوانید اما فرقی بین درک مطلب توسط کودکان در کتاب چاپی یا الکترونیک وجود ندارد.

کدام یک را برای فرزندتان مفید تر می دانید؟ خواندن کتاب چاپی یا خواندن از روی تبلت؟ بنابه یکی از مطالعات اخیر در دانشگاه ساسکس بریتانیا، خواندن کتاب چاپی برای فرزندانتان، شما را والدینی بهتر، متوجه تر، و مهربان تر می کند.

به نقل از «باسل دات کام»، مجله زنانه آنلاین، این پژوهش شامل جلسات داستان خوانی توسط ۲۴ مادر بریتانیایی برای فرزندانشان، بین سنین ۷ و ۹ ساله بود؛ با این تفاوت که برخی از روی کتاب چاپی (کاغذی) و برخی از روی تبلت و ای-بوک می خواندند.

پژوهشگران نه تنها فعل و انفعال بین مادر و فرزند را مورد مطالعه قرار دادند، بلکه به مدل نگاهداشتن مواد خواندنی که هر کودک آن را با مادرش می خواند نیز توجه نزدیک نشان دادند.

خبر خوب برای آنهایی که عاشق کتابهای الکترونیک هستند این است که این پژوهش، از نظر درک مطلب، فرقی بین کتابهای چاپی و کتابهای الکترونیک و تبلت پیدا نکرد.

نیکلا یول، سخنران ارشد دانشگاه ساسکس در بخش روانشناسی در مقاله ای در سایت «د کانورسیتشن» (یک رسانه آنلاین غیر انتفاعی برای جوامع آکادمیک و پژوهشی) نوشته است که وقتی والدین برای فرزندانشان کتاب چاپی کاغذی می خوانند «افزایش قابل ملاحظه ای در گرمی و صمیمیت ارتباط بین والدین و فرزندان دیده می شود: خنده بیشتر، لبخند بیشتر، نشان دادن عاطفه بیشتر.»

یکی از تفاوت هایی که بین خواندن از روی کتاب چاپی و کتابهای الکترونیک است، نحوه در دست گرفتن آنها است. کودکان وقتی از روی تبلت می خوانند سرشان را پائین تر می گیرند و سخت است که به مادر یا پدرشان نزدیک شوند.

یول توضیح می دهد که فرم فیزیکی بدن موجب می شود که هنگام خواندن از روی تبلت، فرزندان و والدینشان نتوانند شوق و اشتیاق و محبتشان را راحت تر به یکدیگر نشان دهند. «وقتی کودکان از روی صفحه یک تبلت می خوانند، اصولاً آنرا پائین جلویشان در دو دست نگه می دارند، همان حالتی که تنهایی روی یک لوح ویدیو گیم بازی می کنند.»

برغم نتایج حاصل این مطالعه و نظرات یول، البته او سریع به این نیز اشاره کرد که پژوهشگران هنوز باید روی اینکه آیا خواندن کتاب چاپی برای کودکان واقعاً خیلی بهتر است مطالعات بیشتری کنند.

یول می گوید او پیشنهاد نمی کند که استفاده از تبلت و کتابهای الکترونیک را بطور کلی کنار بگذارید، چون فن آوریهای جدید برای کودکان مزایای دیگری نیز دارند. ولی به نظر او بهتر است کتابها و فعالیت های دیجیتالی روی صفحه کامپیوتر و تبلت ها را طوری طراحی کنند که شامل فعالیت های گروهی باشد تا والدین و فرزندانشان بتوانند با یکدیگر فعل و انفعال بیشتری داشته باشند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG