لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

رسوایی جنسی مقام فرهنگی جمهوری اسلامی؛ موضوع «با حضور دستگاه‌‌های امنیتی» بررسی شد


رضا ثقتی، مدیر کل برکنار شده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان.
رضا ثقتی، مدیر کل برکنار شده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان.

در پی انتشار گزارش هایی درباره رابطه جنسی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با یک مرد، خبرگزاری تسنیم برکناری این مقام حکومتی را تائید کرد.

همزمان، روابط عمومی اداره فرهنگ ارشاد اسلامی گیلان هم اعلام کرد: «تمام ابعاد این موضوع با حضور دستگاه‌‌های امنیتی و قضایی با دقت بررسی شد.»

بتازگی برخی رسانه‌های محلی در استان گیلان با انتشار ویدیویی در فضای مجازی، رضا ثقتی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این استان را به برقراری رابطه جنسی با مردی جوان متهم کرده بودند.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی، روز شنبه ۳۱ تیرماه، بدون اشاره به جزئیات از تعیین عبدالرضا علی‌پناه به عنوان سرپرست اداره ارشاد اسلامی استان گیلان خبر داد.

همزمان روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در اطلاعیه‌ای، برکناری مدیر کل پیشین این نهاد را ناشی از «شائبه فساد» خوانده پرونده او را «دارای ابهامات بسیار» ذکر کرده است.

رضا ثقتی، متاهل و دارای سه فرزند، به عنوان موسس کارگاه عفاف و حجاب و مدیر حسینیه هنر در گیلان معرفی شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یک سال و نیم قبل او را به عنوان فردی دارای «تجارب ارزشمند و روحیه انقلابی و دینی» به ریاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان برگزید.

بر پایه اطلاعیه روابط عمومی اداره فرهنگ ارشاد اسلامی گیلان، پرونده مدیر سابق این مجموعه «بدون هیچگونه پیش‌داوری و تخریب حیثیت و آبروی افراد» «برای رسیدگی دقیق» به قوه قضاییه ارجاع داده شده است

این در حالی است که هفته گذشته خبرگزاری فارس در پی بازداشت محمد صادقی، بازیگر تئاتر، بدون ارائه هیچگونه سندی او را به «آرایش زنانه» و ترویج همجنس‌گرایی متهم کرد.

روابط عمومی اداره ارشاد گیلان هدف از تعیین سرپرست جدید برای این نهاد را «انجام بی‌خلل خدمات و فعالیت‌های مستمر فرهنگی هنری» ذکر کرده است.

در موارد مشابهی که نزدیکان حکومت به سوءاستفاده جنسی از افراد و حتی کودکان متهم شده‌‌اند، متهمان عموما توانسته‌اند از مجازات قضایی در امان بمانند.

محمد گندم نژاد طوسی، معروف به سعید طوسی، قاری قرآن نزدیک به بیت رهبر جمهوری اسلامی ایران، متهم به «آزار و اذیت جنسی» کودکان با وجود چندین شاکی خصوصی در سال ۱۳۹۶ تبرئه شد

XS
SM
MD
LG