لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

واکنش کاربران به کشته شدن رضی موسوی در سوریه: «هدیه بابانوئل» به ملت ایران بود


تصویری از رضی موسوی در کنار قاسم سلیمانی
تصویری از رضی موسوی در کنار قاسم سلیمانی

کشته شدن رضی موسوی، از اعضای باسابقه سپاه پاسداران واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

رضی موسوی، معروف به «سید رضی» از مستشاران سپاه پاسداران در سوریه بود، که روز دوشنبه چهارم دی، با اصابت موشک به خانه‌اش در محله زینبیه دمشق کشته شد.

دیوید باراک، خبرنگار وب‌سایت خبری آمریکایی «آکسیوس» به نقل از یک مقام اسرائیلی، این عضو سپاه پاسداران را مسئول ارسال سلاح از ایران به شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی در سوریه و همچنین به حزب‌الله لبنان معرفی کرده است.

حامد شیبانی‌راد، فعال سیاسی، در شبکه اجتماعی «ایکس» کشته شدن رضی موسوی را «هدیه بابانوئل به مردم ایران» دانست.

او نوشت: «به هلاکت رساندن سید پاسدار رضی موسوی، هدیه بابا نوئل به ملت شریف ایران بود. جهانی با یک تروریست کمتر، جهانی بهتر!»

احسان آرین، از کاربران ایکس، تصویری از این نظامی کشته شده در سوریه در کنار حسین بادپا و مصطفی صدرزاده، دو تن دیگر از اعضای سپاه پاسداران، منتشر کرد که به گفته او، «در بحبوحه حصر حلب گرفته» شده بود و نوشت: «حالا هر سه در این تصویر در سوریه کشته شده‌اند.»

بهنام قلی‌پور، روزنامه‌نگار، با اشاره به احتمال بدون واکنش ماندن جمهوری اسلامی نوشت: «دوره بزن در رو خیلی وقت است تمام شده، دوره می‌زنم و می‌ایستم رسیده؛ ببینم کی جرئت دارد چیزی بگوید.»

امیلی شریدر، روزنامه‌نگار اسرائیلی آمریکایی، نیز در متنی که به فارسی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، کشته شدن رضی موسوی توسط اسرائیل را به «کتلت کریسمس» تعبیر کرد و نوشت: «چه کسی می‌گوید ارتش اسرائیل، کریسمس را جشن نمی‌گیرد؟»

«کتلت» در میان بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی، اشاره‌ به نحوه کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد است و برخی از کاربران ایرانی در رسانه‌های اجتماعی برای کشته شدن رضی موسوی نیز به این تعبیر اشاره کرده‌اند.

از جمله، رضا اکوانیان، فعال حقوق بشر، که رضی موسوی را «دوست قاسم سلیمانی» معرفی کرد که «در حمله اسرائیل» کشته شد.

او با اشاره به اظهارات سفیر جمهوری اسلامی در سوریه که گفته بود «خانه سید رضی با سه موشک هدف قرار گرفت و پیکرش به حیاط پرتاب شد»، افزود: «قاسم را گفتند کتلت شد، رضی را می‌گویند پرتاب شد.»

امین ثابتی، تحلیلگر امنیت شبکه، هم نوشت که کشته شدن این مقام ارشد سپاه پاسداران «تازه اول داستان است و باید منتظر خودکشی‌های مختلف فرماندهان سپاه پاسداران در تهران هم بود.»

او با اشاره تلویحی به کشته شدن شماری از اعضای سپاه در سال‌های گذشته که دلایل آنها رسما از سوی مقامات جمهوری اسلامی اعلام نشد، افزود: «مثلا دارند در خیابان راه می‌روند، بعد یک دفعه با گلوله خودکشی می‌کنند.»

مریم بنی‌هاشمی، فعال حقوق زنان، نیز به دعا کردن ابراهیم رئیسی برای این مقام سپاه پاسداران ساعاتی پیش از کشته شدن در حمله موشکی اسرائیل، نوشت: «به امید این که به اسم انتقام گرفتن، این شیرینی به تلخی و‌ داغی دیگر برای مردم ایران تبدیل نشود و نمایش این بارشان هم با یک ترقه‌بازی دیگر در یک سوله خالی پرچمدار و خبر را در بوق و کرنا کردنشان تمام شود. کام مان هر روز شیرین باد.»

مقامات جمهوری اسلامی در پی کشته شدن رضی موسوی واکنش‌هایی نشان داده‌اند. از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، با اشاره به ارتباط نزدیک او و قاسم سلیمانی هشدار داد که اسرائیل «قطعا» تاوان آن را خواهد پرداخت.

سپاه پاسداران نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید کشته شدن این عضو باسابقه خود تهدید کرد که اسرائیل تاوان آن را خواهد پرداخت.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، نیز هشدار داد که «تل‌آویو منتظر شمارش معکوس سخت باشد»، و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، نیز گفت که جمهوری اسلامی حقوق خود را برای «اتخاذ تدابیر لازم و پاسخ به این اقدام در زمان و مکان مناسب» محفوظ می‌داند.

در مقابل، کمال پنحاسی، سخنگوی فارسی‌زبان ارتش اسرائیل، در گفتگو با صدای آمریکا ضمن خودداری از تا‌ٔیید یا تکذیب دست داشتن کشورش در کشته شدن رضی موسوی در سوریه، اعلام کرد که هر گونه حمله به مرزهای اسرائیل با واکنش قاطع ارتش این کشور مواجه خواهد شد.

در این ارتباط، نزار زاکا، زندانی پیشین دوتابعیتی در ایران، به صدای آمریکا گفت که کشته شدن سید رضی پیام واضحی به سپاه پاسداران بود، به این معنی که «نمی‌توانند پشت نیابتی‌ها پنهان شوند.»

XS
SM
MD
LG