لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

رسول بداقی با وثیقه آزاد شد؛ یک فعال حقوق بشر آزادی او را «عقب‌نشینی حکومت» دانست


رسول بداقی و پوران ناظمی
رسول بداقی و پوران ناظمی

رسول بداقی، دبیر کانون صنفی معلمان اسلام‌شهر که بیستم آذر در آستانه تجمع گسترده و سراسری معلمان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز سه‌شنبه ۳۰ آذر به قید وثیقه آزاد شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با اعلام این خبر با اشاره به شعارهای حمایت از او در تجمع دوشنبه معلمان، نوشت، اگر مطالبه آزادی رسول بداقی به یک مطالبه اصلی تبدیل نمی‌شد، «او باید شب یلدا را در زندان سپری می‌کرد.»

پوران ناظمی، فعال حقوق بشر و حقوق زنان، پس از آزادی او در پیامی ویدئویی که در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا قرار گرفته است، آزادی این کنشگر صنفی معلمان را نتیجه «همبستگی معلمان و آموزگاران» دانست و ابراز امیدواری کرد «همه ملت» از معلمان درس بگیرند.

این فعال مدنی با قدردانی از همبستگی معلمان گفت: «چیزی که کام همه مردم را دوچندان شیرین کرد عقب‌نشینی حکومت از مواضع سرسختانه و ظالمانه این ۴۲ سال بود.»

او ابراز امیدواری کرد «همه ملت» از معلمان درس بگیرند و تأکید کرد: «اگر ما زنان متحد شویم، دیگر نه زندانی زن وجود خواهد داشت و نه حقوقمان را پایمال می‌کنند. اگر ما مردم با هم متحد شویم، دیگر نه زندانی وجود خواهد داشت و نه حکومت زورگو و چپاول‌گر.»

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان نیز پس از آزادی رسول بداقی در توییتی نوشت: «شورای هماهنگی ضمن تاکید بر حق مطالبه‌گری معلمان بر آزادی بی قید و شرط معلمان زندانی تاکید دارد و خواهان آزادی همه فعالان صنفی است.»

بنا بر گزارش‌ها، آقای بداقی روز شنبه ٢٠ آذر و در آستانه تجمع گسترده و سراسری معلمان، توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد و در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفت. بر اساس گزارش هرانا، ماموران در زمان بازداشت رسول بداقی حتی اجازه پوشیدن لباس مناسب را هم به او ندادند و تمامی وسایل ارتباطی وی و همسرش را نیز ضبط کردند و با خود بردند.

XS
SM
MD
LG