لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

مقام هواپیماسازی ایران: لشگری از دانشمندان «ایران ۱۴۰» را تایید کردند


در حالیکه رئیس جمهوری ایران پس از سقوط هواپیمای مدل ایران ۱۴۰ ، دستور لغو مجوز پرواز این نوع از هواپیما را صادر کرد، رئیس سازمان هواپیمایی نیروهای مسلح ایران گفت که لشگری از دانشمندان، کیفیت موتور این هواپیما را تایید کرده‌اند.

همزمان با اعلام اینکه از کار افتادن موتور هواپیما یکی از دلایل سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ پرواز تهران- طبس بوده است، منوچهر منطقی، رئیس سازمان هواپیمایی نیروهای مسلح ایران، در یک نشست در واکنش به اظهارنظرها درباره ضعف موتور این هواپیما گفت: «وقتی لشگری از دانشمندان یک هواپیما را تایید می‌کنند کسی که نسبت به موتور شناخت ندارد نباید چنین اظهار نظری کند. در واقع در این اظهارنظرها اطلاعات کافی وجود نداشته است».

منوچهر منطقی در این جلسه همچنین از آغاز مرحله دوم طراحی یک هواپیمای ۱۵۰نفره برای تولید در ایران خبر داد.

هواپیمای ایران ۱۴۰ که از نسل هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ اوکراینی است، با همکاری کشور تولید کننده در ایران مونتاژ شد و به عنوان هواپیمای ساخت داخل معرفی شد.

پیش از سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ در جنوب فرودگاه مهرآباد در مرداد ماه امسال، دو فروند دیگر از این نوع هواپیما در ایران سقوط کرد. آمار سقوط این نوع از هواپیما باعث شد تا رئیس جمهوری ایران دستور لغو مجوز پرواز این هواپیما را در آسمان ایران صادر کند.

روز گذشته سرانجام نتایج اولیه تحقیق درباره سقوط هواپیمای پرواز تهران – طبس، منتشر شد. بر اساس آن رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در نشستی خبری عوامل تاثیرگذار در این سانحه هوایی را اشتباهات انسانی، نقص فنی و عوامل محیطی دانست.

بر اساس این گزارش، گرما و ارتفاع فرودگاه، موجب از کار افتادن موتور هواپیما شد. تاخیر خلبان در واکنش نسبت به از کار افتادن موتور هواپیما ، موجب شد تا کنترل هواپیما از دست خلبان خارج شده و این هواپیما در حالیکه هنوز کاملا بلند نشده از ارتفاع ۴۵ متری سقوط کند.

رئیس سازمان هواپیمایی ایران همچنین گفته بود وزن هواپیمای سقوط کرده بیشتر از استاندارد بوده است. به گفته او وقتی دمای هوا بالا می‌رود باید وزن بار هواپیما کمتر شود اما در این هواپیما این موضوع رعایت نشده بود.

XS
SM
MD
LG