لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

سقوط مرگبار هواپیمای مسافربری در تهران


تنها بخش سالم مانده هواپیما، دم آن بود که روی جاده مخصوص کرج افتاد
تنها بخش سالم مانده هواپیما، دم آن بود که روی جاده مخصوص کرج افتاد

یک هواپیمای مسافربری با ۴۸ سرنشین، صبح یکشنبه(به وقت تهران)، در کنار فرودگاه مهرآباد تهران، سقوط کرد.

این هواپیمای مسافربری که از نوع ایران ۱۴۰، و متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان بود، قرار بود ۴۰ مسافر خود را از تهران به طبس ببرد اما کمی پس از بلند شدن از باند فرودگاه از مسیر منحرف شد و با محوطه بیرون فرودگاه مهرآباد برخورد کرد.

شبکه خبر تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد که ٣۹ نفر از سرنشینان این هواپیما بلافاصله کشته شده و ۹ نفر به بیمارستان منتقل شدند که حال تعدادی آنها نیز وخیم است.

هواپیمای ایران ۱۴۰، از نوع هواپیمای اوکراینی آنتونوف ۱۴۰ است که در ایران تولید می‌شود. این هواپیما دارای دو موتور ملخدار است. ایران، ۸ فروند دیگر از این نوع هواپیما را در اختیار دارد.

معاون استاندارد پرواز هواپیمایی ایران درباره این حادثه گفت که‌ علت دقیق سانحه سقوط هواپیمای مسافربری در تهران باید توسط تیم بررسی حادثه اعلام شود .به گفته او این هواپیما در ساعت ۹:۲۰ دقیقه به وقت تهران از فرودگاه مهرآباد پرواز کرد اما به تقاضای برج مراقبت گردش به چپ نکرد و به سمت راست رفت اندکی بعد سقوط کرد. ظاهرا چند دقیقه پس از پرواز، خلبان قصد بازگشت و فرود اضطراری را داشت اما پیش از رسیدن به فرودگاه سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، این هواپیما که در جنوب فرودگاه مهرآباد به زمین برخورد کرد، متعلق به هیچ نهاد نظامی نبوده و هنگام سقوط نیز به هیچ ساختمانی برخورد نکرده است.

در پی این حادثه، مهرداد لاهوتی نماینده مجلس، در جلسه علنی گفت: اولین فروند ساخته شده از این هواپیما در اصفهان در پرواز آزمایشی سقوط کرده بود، همچنین اعضای کمیسیون عمران که دو بار از مراحل ساخت هواپیما بازدید کرده بودند نگرانی خود را در این رابطه اعلام کرده بودند.

فرمانده نیروی انتظامی نیز به خبرنگاران گفت که دوربین‌های ترافیکی صحنه حادثه را ثبت کرده‌اند و بر اساس فیلم این دوربین‌ها، هواپیما در حالی سقوط کرد بود که یکی از موتورهای آن آتش گرفته بود.

XS
SM
MD
LG