لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

سفر یک‌روزه رئیسی به عمان به پایان رسید


رئیسی در عمان
رئیسی در عمان

ابراهيم رئيسی، رييس‌ دولت سیزدهم در پنجمین سفر خارجی خود، دوم خرداد ۱۴۰۱ در سفری یک روزه به عمان رفت. پس از درگذشت سلطان قابوس در ژانویه ۲۰۲۰ این اولین سفر رئیس جمهوری اسلامی به عمان در دوره سلطان جدید این کشور «هیثم بن طارق آل سعید» است.

در این سفر ۱۲ سند همكاری ميان دو كشور ايران و عمان در حوزه‌های انرژی، سياسی، حمل و نقل، همكاری‌های ديپلماتیک، روابط تجاری و اقتصادی، علمی، محيط زيست و ورزشی به امضا رسيد.
ابراهیم رئیسی همچنین در جمع ایرانیان مقیم عمان گفت:« ایرانیان در همه جای دنیا سرمایه کشور هستند و دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به آنان احساس مسئولیت می‌کند.»

هفته گذشته نیز هیاتی ۵۰ نفره از فعالان اقتصادی ایران از عمان دیدار کردند تا فضا را برای گسترش روابط تجاری بین دو کشور هموار کنند. رئیسی پیش از ترک تهران به مقصد مسقط پایتخت عمان گفت: «سطح فعلی روابط میان تهران و مسقط برای دو کشور مطلوب نیست. تصمیم و اراده هر دو کشور ارتقای سطح روابط در حوزه های تجارت، حمل و نقل، انرژی، گردشگری و به ویژه گردشگری سلامت است.»

همزمان با سفر رئیسی به مسقط «صالح بن عبدالله بلوشی» سردبیر روزنامه الکترونیکی «شئون عمانیه» نوشت: «اولین سفر رئیسی به عمان از چند منظر حائز اهمیت است که از جمله آن‌ها تمایل دو کشور بر توسعه روابط اقتصادی مشترک است. از نظر سیاسی نیز تلاش‌‌‌هایی برای نجات توافق هسته‌‌‌ای از فروپاشی وجود دارد خصوصا آنکه مذاکرات چندماهه پیشرفت زیادی نداشته است.»

XS
SM
MD
LG