لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

ورود هاشمی و مشایی صفوف رقیبان را مشخص می کند


در صورت تایید صلاحیت هاشمی و مشایی سه جریان عمده سیاسی: اصلاح طلبان، حامیان دولت و محافظه کاران ، بر سر ریاست جمهوری رقابت خواهند کرد

روز شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲، آخرین روز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری برای دولت یازدهم بود. در حالی که آخرین مهلت برای ثبت نام ساعت شش بعد از ظهر روز شنبه بود اما هنوز تا یک ساعت به آخر وقت، خبری از دو کاندیدایی که ورودشان می توانست حضور دیگر نامزدها را تحت الشعاع قرار دهد، یا به انصراف و حمایت از یکی از آن دو وادارد، خبری نبود: اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که حضورش در انتخابات به یکی از مهم ترین موضوع های اخیر در رسانه ها و محافل سیاسی بدل شده بود و اسفندیار رحیم مشایی، که برعکس او، این روزها نامی از او در میان نبود.

با این حال هردوی آنان، آن گونه که پیش بینی می شد، به صورت تقریبا هم زمان و در آخرین ساعت مهلت ثبت نام وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شدند و به گمان زنی ها و می آید، نمی آید ها پایان دادند.

تعداد داوطلبان ریاست جمهوری این دوره در قیاس با گذشته بسیار چشمگیر است، به طوری که از هم اکنون احتمال تمدید مهلت شورای نگهبان برای تعیین صلاحیت نامزدها در نظر گرفته شده است. با این حال آمدن هاشمی و مشایی تا حدودی کار شورای نگهبان را ساده می کند. زیرا بویژه نامزدهای نزدیک به اصلاح طلبی که شرط ورود خود را نیامدن هاشمی اعلام کرده اند، احتمال می رود که در وضعیت جدید انصراف خود را اعلام کنند. حسن روحانی و محمدرضا عارف، عمده ترین این چهره ها هستند.

در صورت تایید صلاحیت این دو تن در شورای نگهبان، حامیان اصلاح طلبی، جریان حامی دولت که به جریان انحراف مشهور است، و نیروهای اصولگرای محافظه کار مانند محمد باقر قالیباف و محافظه کاران نزدیک به رهبری بر سر مقام ریاست جمهوری به رقابت خواهند پرداخت.
XS
SM
MD
LG