لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

۳۳ روز تا انتخابات؛ جرم انتخاباتی احمدی نژاد


مقام های شورای نگهبان، همراهی احمدی نژاد با نامزد ریاست جمهوری را جرم می دانند
مقام های شورای نگهبان، همراهی احمدی نژاد با نامزد ریاست جمهوری را جرم می دانند
جرم انتخاباتی احمدی نژاد
سخنگوی شورای نگهبان همراهی محمود احمدی نژاد با اسفندیار رحیم مشایی در زمان ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را جرم دانست.

عباسعلی کدخدایی به خبرگزاری های ایران گفت: «با توجه به جایگاه ریاست جمهوری، به اتفاق آرا اکثریت اعضا هیئت معتقد بودند که اقدام اخیر رئیس جمهور در معرفی یکی از افراد به عنوان نامزد انتخابات تخلف بوده و عنوان مجرمانه دارد و قرار شد که مراتب آن به قوه قضائیه اعلام شود.»

براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، قوه قضاییه می تواند تخلف رییس جمهوری را در دیوانعالی کشور بررسی کند اما برغم اینکه تاکنون مجلس چند پرونده از تخلفات احمدی نژاد به قوه قضاییه ارسال کرده، هنوز خبری از پیگیری حقوقی آنها در دستگاه قضایی ایران نیست.

پیش از این آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی از منتقدان دولت خواسته بود که تا پایان مرداد ماه، دولت احمدی نژاد را تحمل کنند.

عدم کفایت رییس جمهوری
احمد توکلی نماینده مجلس خواستار بررسی «عدم کفایت رییس جمهوری» شد. او که از حامیان سابق احمدی نژاد بود و اکنون به جمع منتقدان از دولت پیوسته، اقدام روز شنبه رییس جمهوری ایران در همراهی با رحیم مشایی را جرم دانست و از رییس مجلس خواست که طرح عدم کفایت احمدی نژاد را دنبال کند.

طرح عدم کفایت طرحی است که برای عزل رییس جمهوری قانونی اجرا می شود. یکبار در خرداد سال ۱۳۶۰، مجلس ایران به رای عدم کفایت، ابوالحسن بنی صدر، اولین رییس جمهوری ایران را عزل کرد.

رد صلاحیت های انتخابات شوراها
قرار است انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شود. گزارش ها از ایران حاکی از رد صلاحیت برخی چهره های اصلاح طلب بخصوص در شهرهای بزرگ است.

مقام های هیات نظارت بر انتخابات شوراها تایید کرده اند که برخی از نامزدها رد صلاحیت شده اند.

در حالیکه منتقدان دولت رد صلاحیت شده اند، چهره های نزدیک به احمدی نژاد از تایید صلاحیت همه نامزد های دولت خبر داده اند.


انصراف ها
با نهایی شدن ثبت نام نامزدها در انتخابات، برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از تمایل انصراف خود خبر داده اند.

حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات به انصراف برخی چهره های نزدیک به او منجر شده است.

مسوول ستاد انتخاباتی محمد شریعتمداری، وزیر سابق بازرگانی ضمن اعلام انصراف او از کاندیداتوری خبر داد که وی امکانات خود را در اختیار هاشمی قرار می دهد.

سخنگوی ستاد انتخابات محمدرضا عارف هم اعلام کرد «کناره گیری عارف به نفع هاشمی به بعد از اعلام نظر شورای نگهبان موکول شد.»

در سوی دیگر، حضور سعید جلیلی منجر شده که برخی نامزدها مثل کامران باقری لنکرانی از احتمال انصراف خود بگویند. او امروز اعلام کرد: «بنده یا آقای جلیلی پرچم دار جبهه پایداری خواهیم بود.»

از سعید جلیلی به عنوان نزدیک مورد حمایت نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی یاد می شود.

نامزدها:
اکبر هاشمی رفسنجانی در اولین بیانیه بعد از ثبت نام در انتخابات، اعلام کرد «برای رفع تدریجی معضلات و مشكلات عدیده كشور آمده ام.»

هاشمی رفسنجانی در بیانیه خود نوشت «عزم پاسخ قاطع به ادعاهای كذب و القای ناكارآمدی نظام اسلامی، ضرورت ایجاد اتحاد، اعتماد و قابلیت جمع كردن همه سلایق و طیف های داخل خانواده نظام و انقلاب اسلامی و مدیران دلسوز و با تجربه كشور را می طلبد كه بعضاً به دلیل برخوردهای تنگ نظرانه و افراطی، در حال حاضر، كم كار، منزوی یا خانه نشین شده اند.»

علی اکبر ولایتی، دیگر نامزد انتخابات، روز یکشنبه اعلام کرد «تصمیم گرفته ایم نگذاریم آنهایی که با رهبری نظام زاویه دارند امور کشور را به دست بگیرند.»
آقای ولایتی به همراه محمدباقر قالیباف و غلامعلی حدادعادل، عضو ائتلاف نزدیک به آیت الله خامنه ای است.

اکبر اعلمی، از چهره های منتقد حکومت با اشاره به نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی گفت «هرگز به خاطر هاشمی کنار نمی کشم.»
صلاحیت او در انتخابات گذشته رد شده بود اما آقای اعلمی ابراز امیدواری کرد که صلاحیت او این بار تایید شود.


صادق واعظ زاده، از اقوام آیت الله خامنه ای که نامزد انتخابات شده، در یک سخنرانی در جمع دانشجویان گفت «مردم منتظر چهره ای متفاوتند ... کاملاً به پیروزی امیدوارم.»
XS
SM
MD
LG