لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۳

۳روز روزه و ۱۴هزار صلوات نذر احمدی نژاد برای مشایی


نشست خبری برای برخی نامزدها فرصتی بود برای معرفی نظرگاه ها، عده ای هم از آن طفره رفتند. کار یک نشست خبری هم به درگیری رسید

کاندیداهای ریاست جمهوری که روز شنبه برای ثبت نام به ستاد انتخابات وزارت کشور رفته بودند مانند روزهای قبل در نشست های خبری جداگانه شرکت کردند و به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند.

روز شنبه علاوه بر هاشمی و مشایی، چهره های سرشناس دیگری نیز برای ثبت نام حضور داشتند که محمد باقر قالیباف شهردار تهران و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده اصلی در برنامه هسته ای ایران از مهم ترین آنها بودند.

محمدحسن ابوترابی فرد گزینه نهایی ائتلاف پنج گانه اصولگرایان نیز روز شنبه ثبت نام کرد. انتخاب او بااعتراض منوچهر متکی، عضو دیگر این ائتلاف روبرو شده است. متکی خودش را گزینه واقعی این ائتلاف می داند.

چند نشست خبری روز شنبه

برادر رئیس جمهور
داود احمدی نژاد برادر رئیس جمهور از ثبت نام کنندگانی بود که در نشست خبری شرکت نکرد. او در پاسخ خبرنگاران «خدمت» را انگیزه خود برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری دانست.

صندلی برای همسر جوانفکر
علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور و مدیر مسئول سابق روزنامه ایران نیز همراه همسر خود برای ثبت نام آمده بود. جوانفکر پیش از نشستن بر صندلی ثبت نام، به دست خود برای همسرش صندلی آورد تا بتواند در کنار او بنشیند. این اقدام با تشویق خانم های روزنامه نگار حاضر در ستاد انتخابات روبرو شد.

او در نشست خبری اش راه خود را منطبق با دولت احمدی نژاد اعلام کرد و در پاسخ به این که آیا کاندیدای دولت است یا خیر گفت صبر کنید تا همه چیز روشن شود. او در پاسخ به این سوال که در صورت رد صلاحیت چه خواهد کرد گفت نباید این سوال فقط متوجه نامزدها باشد . همه دستگاه ها و حتی شورای نگهبان هم باید بر اساس قانون عمل کنند.

جوانفکر در حالی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است که غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان ها گفته است تا جایی که می داند جوانفکر در مرخصی از زندان به سر می برد و مدت محکومیتش به پایان نرسیده است. او با اشاره به خلاء قانونی در مورد داوطلب شدن کسی که در مرخصی از زندان به سر می برد گفت احتمالا در مرحله بررسی صلاحیت ها به این امر رسیدگی خواهد شد.

جلیلی تنها آمد
سعید جلیلی که بدون همراه و با یک خودروی پراید آمده بود به سوال های خبرنگاران پاسخی نداد و پس از ثبت نام بی آن که در نشست خبری شرکت کند محل ستاد را ترک کرد.

هاشمی در نشست خبری شرکت نکرد
به جز جلیلی، اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در نشست خبری شرکت نکرد وبه نوشته برخی از خبرگزاری ها اتومبیل او بی آن که هاشمی در آن باشد مقر ستاد را ترک گفت. علت این اقدام را پیشگیری از روبرو شدن با کسانی که در بیرون ساختمان به هواداری از او تجمع کرده بودند، نسبت می دهند. به نوشته مشرق نیوز آقای هاشمی که قصد خود را ازشرکت درانتخابات خدمت اعلام کرده بود گفت مردم هستند و حق دارند که من را انتخاب کنند یا نه. او همچنین گفته است که شعارش را فعلا نمی گوید.

نشست خبری مشایی – احمدی نژاد
شاید جالب ترین نشست خبری به مشایی تعلق داشت که آن را به صورت مشترک با رئیس جمهور برگزار کرد. اسفندیار رحیم مشایی که تقریبا همزمان با هاشمی به ستاد انتخابات آمده بود با رئیس جمهور و عده ای از وزیران فعلی و پیشین و دیگر اعضای دولت احمدی نژاد همراهی می شد.

مشایی در پاسخ به این که اگر رد صلاحیت شود چه واکنشی خواهد داشت گفت تابع قانون خواهد بود.

روز پنجشنبه بهمن شریف زاده از حامیان نزدیک دولت و اسفندیار رحیم مشایی به روزنامه شرق گفته بود هیچ دلیلی برای رد صلاحیت مشایی وجود ندارد و واکنش در برابر چنین اقدامی را «مطالبه مردمی» دانست. او گفت «مردم اگر مطالبه کنند حقوقشان احقاق می شود».

مشایی درباره حضور همزمان خود با هاشمی رفسنجانی گفت این حضور در چارچوب تاکید رهبری بر حضور تمام سلایق است.

اسفندیار رحیم مشایی در نشست خبری خود که در کنار و همراه با محمود احمدی نژاد برگزار شد، با اعلام آن که ادامه دادن راه دولت احمدی نژاد را «تکلیفی بزرگ» برای خود می داند افزود:« احمدی نژاد را برای خودم یک قدیس می دانم و علاقه من به او از معرفتم به او نشأت می گیرد». او احمدی نژاد را با کلماتی چون :«برادر بزرگ و عزیزم فرزند رشید ایران، ریاست محبوب، مردمی، انقلابی و سخت‌کوش» ستود.

در این نشست خبری محمود احمدی نژاد در پاسخ به این اعتراض که چرا در مقام رئیس دولت مشایی را همراهی و برای او تبلیغ می کند گفت: «احساس تکلیف کردم و پس از ۸ سال امروز را مرخصی گرفته ام».

براساس قانون اساسی و قانون انتخابات قوه مجریه برگزار کننده انتخابات است و نباید در انتخابات شرکت یا جانب داری کند.

مشایی در ادامه سخن احمدی نژاد گفت:« احمدی نژاد برای اولین بار در این ۸ سال این یک روز را مرخصی گرفتند تا قانونا بتوانند اینجا باشند».

این در حالی ست که مطابق ویدیویی که بر سایت تسنیم قرار گرفته احمدی نژاد به هنگام نشست خبری مشایی آهسته به او تذکر می دهد که بگوید رئیس جمهور یک روز مرخصی گرفته است. http://www.tasnimnews.com/Home/Single/54751

پیش از این نیز، پس از ماجرای اختلاف رهبری با احمدی نژاد در فروردین ۱۳۹۰ که بر سر ابقای حیدر مصلحی در وزارت اطلاعات پیش آمد و به ۱۱ روز قهر رئیس جمهور از امور دولت منجر شد، نزدیکان رئیس جمهوری این مدت را دورکاری یا مرخصی او توصیف کردند.

محمود احمدی نژاد در این نشست خبری افزود ۲۸ سال است که مشایی را می شناسد و اورا فردی مؤمن و پاک و کارآمد توصیف کرد. احمدی نژاد گفت ۳ روز روزه و ۱۴ هزار صلوات برای نقش آفرینی مشایی نذر کرده است.

درگیری حامیان دو نامزد
نکته جالب دیگر نشست خبری محمدحسن قدیری ابیانه نامزد دیگر ریاست جمهوری و سفیر سابق ایران در مکزیک بود. او در نشست خود که پس از نشست مشایی برگزار شد از اقدام احمدی نژاد درهمراهی با مشایی بشدت انتقاد کرد. این اعتراض با اعتراض یکی از حامیان مشایی روبرو شد و در پی آن درگیری لفظی و زد و خورد کوتاهی میان حامیان دو کاندیدا درگرفت.
XS
SM
MD
LG