لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

بلینکن: آمریکا و مصر برای باز نگه داشتن گذرگاه رفح همکاری می‌کنند


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، اعلام کرد که این دو کشور برای باز نگه داشتن گذرگاه رفح بین غزه و مصر همکاری خواهند کرد.

بلینکن در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا در صورت تشدید تنش از اسرائیل دفاع خواهد کرد، گفت: «ما از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می کنیم. امروز، فردا و هر روز در کنار آن خواهیم بود.»

اسرائیل دو گذرگاه مرزی خود با غزه را بسته و محاصره کاملی را در این منطقه اعمال کرده است. این محاصره باعث شده است که گذرگاه رفح به عنوان تنها راه خروجی مناسب برای خارج کردن مردم از محاصره و رساندن کمک به داخل آن باقی بماند.

بلینکن همچنین از انتصاب دیوید ساترفیلد، سفیر سابق ایالات متحده در ترکیه، به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه برای کمک به هماهنگی تلاش‌های کمک‌رسانی خبر داد. ساترفیلد روز دوشنبه برای شروع هماهنگی‌‌ها در اسرائیل خواهد بود.

بلینکن افزود که با السیسی و ولیعهد سعودی محمد بن سلمان «گفتگوهای بسیار خوبی» داشته است.

بلینکن گفت در حالی که ایالات متحده از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می کند، اما امیدوار است اسرائیل «به گونه‌ای پاسخ دهد که ارزش های مشترکی را که ما برای زندگی و کرامت انسانی داریم، تایید کند.»

XS
SM
MD
LG