لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

کشورهای اتحادیه اروپا بر «حق اسرائیل برای دفاع از خود» تأکید کردند


تصویری از پرچم‌های اسرائیل و اتحادیه اروپا
تصویری از پرچم‌های اسرائیل و اتحادیه اروپا

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۲۳ مهر در بیانیه‌ای بر «حق اسرائیل برای دفاع از خود مطابق با قوانین بشردوستانه و بین‌الملل در برابر حملات خشونت‌آمیز و بی‌رویه» توسط حماس تاکید کردند.

در بیانیه آمده است: «ما بر اهمیت ارائه کمک‌های فوری بشردوستانه تاکید می‌کنیم و آماده ادامه حمایت از نیاز های غیرنظامیان در غزه هستیم.»

در ادامه بیانیه تاکید شده است که این کمک ها به منظور جلوگیری از وخیم تر شدن درگیری در منطقه است و «با اطمینان از اینکه سازمان‌های تروریستی از این کمک‌ها سوء استفاده نمی‌کنند.»

جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا شنبه ۲۲ مهر در پیامی که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده نوشته بود درخواست اسرائیل برای تخلیه بیش از یک میلیون فلسطینی از شمال نوار غزه در مدت یک روز «کاملا غیرممکن» است.

پیش از آن‌هم سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داد که ایالات متحده از اسرائیل خواسته است تا حمله زمینی به نوار غزه را تا زمانی که یک گذرگاه بشردوستانه برای آوارگان باز شود به تعویق بیاندازد.

این در حالی است که در اوایل روز جمعه ۲۱ مهر ارتش اسرائیل از ساکنان غزه خواست تا خانه‌های خود را تخلیه کرده و به سمت جنوب حرکت کنند.

در اعلامیه‌هایی که ارتش اسرائیل به‌وسیله هواپیما در مناطق مسکونی پخش کرد آمده است که «برای امنیت شخصی‌شان» خانه‌ای خود را تخلیه کنند.

هزاران فلسطینی روز جمعه پس از هشدار ارتش اسرائیل مبنی بر تخلیه منازل خود از غزه به سمت جنوب نوار غزه گریختند.

سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود از جنگ در غزه اعلام کرد که با گذشت یک هفته از این جنگ تعداد آوارگان به بیش از ۴۰۰ هزار نفر از خانه‌های خود در غزه آواره شدند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه گذشته در نطقی تلویزیونی با اشاره به خشونت‌ شدید حماس علیه غیرنظامیان گفت حماس «تشنه به خون» است و از داعش نیز بدتر است. او گفت حماس غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان را کشته است و حتی صدها نفر را که در یک «فستیوال موسیقی صلح» در نزدیکی غزه در جنوب اسرائيل شرکت کرده بودند، از بین برده است

نیروهای شبه‌نظامی حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند شنبه گذشته در یک حمله تروریستی وارد خاک اسرائیل شده و بیش از هزار نفر را کشته و ده‌ها نفر را نیز گروگان گرفتند. اسرائیل در واکنش به این اقدام تروریستی اعلام «وضعیت جنگی» کرد و حملات هوایی به منظور هدف قرار دادن زیرساخت‌ها و نیروهای مرتبط با حماس را در دستور کار قرار داد.

XS
SM
MD
LG