لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

ترس از افشاگری - طرح سوال از احمدی نژاد منتفی شد


ترس از افشاگری - طرح سوال از احمدی نژاد منتفی شد
ترس از افشاگری - طرح سوال از احمدی نژاد منتفی شد

امروز استعفای علی مطهری ، نماینده تهران ، با مخالفت نمایندگان مجلس روبرو شد. او در نطق خود، رسما اعلام کرد که بدلیل ترس از افشاگری رییس جمهوری ، هیات رییسه مجلس طرح سوال از محمود احمدی نژاد را اعلام وصول نمی کند.

پس از آنکه هیات رییسه مجلس از پذیرش طرح سوال از محمود احمدی نژاد خودداری کرد، علی مطهری استعفا داد که امروز ۱۶۷ نماینده با استعفای او مخالفت کردند و ۳۱ نماینده هم موافق استیضاح او بودند. ۳۱ نفری که به گفته حمیدرضا کاتوزیان ، از اصولگرایان مجلس ، بیش از هرچیز نشاندهنده «وزن حامیان دولت در مجلس» اند.

تیرماه امسال ، یکصد نماینده در نامه ای طرح سوال از محمود احمدی نژاد را امضا کردند اما هیات رییسه مجلس از پذیرش آن خودداری کرد.

امروز علی مطهری در جلسه استعفای خود دلایل هیات رییسه برای اعلام وصول نکردن طرح سوال از احمدی نژاد را «بهانه» نامیده و گفته است « چون فردی تعدادی پرونده زیر بغل دارد» و «ترس از بیان مطالبی که در مناظرات انتخاباتی رخ داد» ، باعث شده هیات رییسه ، «مانع به جریان افتادن طرح سوال از رییس جمهوری شود.»

محمود احمدی نژاد پیشتر در مناظره های انتخاباتی سال ۸۸ علیه رقیبان ادعاهایی مطرح کرد اما اینک او علیه حامیان سابق خود قصد افشاگری دارد.

روزبه میرابراهیمی روزنامه نگار در نیویورک می گوید آنچه در دولت احمدی نژاد با عنوان افشاگری های دولت علیه دیگران متداول شده ، ریشه در حضور نیروهای امنیتی در دولت دارد.

روزبه میرابراهیمی می گوید بعد از حذف اصلاح طلبان ، حال افشاگری های علیه اصولگرایان شروع شده است
روزبه میرابراهیمی می گوید بعد از حذف اصلاح طلبان ، حال افشاگری های علیه اصولگرایان شروع شده است

او می گوید:«مشکل از زمانی آغاز شد که نیروهای امنیتی – نظامی ، سکان هدایت را در بخش های زیادی از حوزه اقتصادی و سیاسی در دست گرفتند و چون ذهنیت امنیتی داشتند ، سعی کردن از اطلاعات حساسی که در دسترس شان بود سوء استفاده کردند.»

وی می افزاید:«این مدیران امنیتی و نظامی زمانی نیاز داشتند رقیب اصلاح طلب را از صحنه بیرون کنند، پس از این اسناد علیه آنها استفاده کردند و جهت گیری افشارگری ها و تخریب ها به سمت اصلاح طلبان بود.»

به عقیده میرابراهیمی ، با حذف اصلاح طلبان ، حال دعوای اصلی بین اصولگرایان است:«از زمانی که تقریبا اصلاح طلب ها و جنبش سبز از فضای سیاسی ایران حذف شدند ، اصولگراها ماندند، جهت افشاگری ها به علیه خودشان چرخید.»

پیش از این ، روزنامه اعتماد در تهران نوشته بود علی مطهری و علی لاریجانی تحت فشار هستند که به محمود احمدی نژاد تریبون ندهند چون او قصد دارد علیه مسوولان دست به افشاگری بزند.

ده روز پیش محمد خوشچهره ، نماینده پیشین مجلس هم ، خبر داد آقای احمدی نژاد در دوران کوتاه سرپرستی بر وزارت اطلاعات ، اسنادی را علیه منتقدان خود ، که به اسناد رده ی A شهرت دارد ، از این وزارتخانه خارج کرده است.

علی مطهری درحالی از تهدید دولت علیه منتقدان می گوید که دیروز نمایندگان مجلس به استیضاح وزیر اقتصاد رای ندادند.

امروز هم هیات رییسه مجلس اعلام کرد طرح سوال از احمدی نژاد منتفی است.

روزبه میرابراهیمی می گوید اینها نشانه هایی است که تهدید های احمدی نژاد به افشاگری ، بر نمایندگان اثر گذاشته است.

او می گوید:«افشاگری های رسانه های نزدیک به احمدی نژاد بر روی نماینده های منتقد دولت و حتی در هیات رییسه تمرکز داشته و حال از خبرها می شود فهمید که تاثیر داشته است.»

این روزنامه نگار همچنین جمع بندی می کند:«با این اعتماد به نفسی که احمدی نژاد تا کنون در افشاگری ها نشان داده ، به نظر می رسد که مدارک بیشتری وجود داشته باشد و حالا مثلا با توافق سران نظام قرار شده فعلا افشا نشود.»

برغم اینکه طرح سوال از رییس جمهوری منتفی شده ، برخی منتقدان دولت همچون علی مطهری می گویند، به تلاش خود ادامه می دهند.

XS
SM
MD
LG