لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

برای پاسخ به سوالات نمایندگان؛ احمدی نژاد به مجلس احضار شد


از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی طرح سوال از رییس جمهوری ایران رسما اعلام وصول شد تا محمود احمدی نژاد ظرف یک ماه آینده برای پاسخ به سوالات ۷۴ نماینده در مجلس حاضر شود.

محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس روز یکشنبه اعلام کرد طرح سوال از رییس جمهوری با امضای ۷۴ نفر اعلام وصول می شود. بر این اساس، محمود احمدی نژاد یک ماه زمان دارد تا برای دفاع به مجلس بیاید.

سه ماه پیش، یکصد نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای به هیات رییسه خواستار سوال از محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران شدند اما تا روز یکشنبه ، هیات رییسه مجلس از اعلام وصول آن خودداری کرد. در هفته های اخیر برخی اعضای هیات رییسه کاهش یافتند تعداد امضا کنندگان را دلیل بی توجهی به این طرح دانستند اما برخی دلایل دیگری برای این تاخیر بر شمردند.

یک اشاره از محمد رضا باهنر نایب رییس مجلس نشان داد که تعداد امضا ها بهانه است چه بسا علی مطهری هم که گفته بود «هیات رییسه مجلس نمی خواهد از رییس جمهور سوال شود».

آقای باهنر ده روز پیش گفت «بزرگان نظام کش دادن سوال از رئیس جمهور را صلاح نمی دانستند». او از رهبر جمهوری اسلامی نام نبرد اما این آیت الله خامنه ای بود که ماه پیش گفته بود رسانه ها موضوع اختلاس را «کش ندهند.»

هر چند حامیان دولت در مجلس سعی داشتند نشان دهند سوال از رییس جمهوری ادامه «کش دادن» موضوع اختلاس است اما علی مطهری آب پاکی را روی دست آنان ریخت. او که از بی توجهی هیات رییسه به سوالش اعتراض داشت و حتی قصد داشت از نمایندگی مجلس استعفا دهد ، هفته پیش اعلام کرد که درخصوص سوال از رییس دولت نامه ای به رهبری نوشته که آقای خامنه ای پاسخی نداده و مطهری این سکوت را «سکوت همراه با رضایت» تلقی کرد.

بعد از این فعل و انفعالات بود که روز یکشنبه هیات رییس مجلس سرانجام پذیرفت که سوال از رییس جمهوری را اعلام وصول کند.

براساس اصل ۸۸ قانون اساسی ، یک چهارم نمایندگان می توانند از رییس جمهوری درباره وظایف اش سوال کنند. سوال از رییس جمهوری نه «استیضاح» است که به عزل رییس جمهوری بیانجامد و نه «گزارش تخلف» که پرونده را به قوه قضاییه ارجاع دهد. اما چه فایده ای دارد؟

به نظر «محمد رهبر» سوال از رییس جمهوری نشان داد وحدتی در میان مسوولان نظام وجود ندارد
به نظر «محمد رهبر» سوال از رییس جمهوری نشان داد وحدتی در میان مسوولان نظام وجود ندارد

محمد رهبر روزنامه نگار مقیم مالزی می گوید این طرح سوال و جواب فایده خاصی مانند «حذف احمدی نژاد» از صحنه سیاسی ایران نداردو او می گوید:«به نظر من طرح این سوال نشان می دهد تمام حرف هایی که این روزها از زبان حکومت درباره وجود وحدت در میان مسوولان زده می شود، بر باد است.»

به نظر محمد رهبر، پخش مستقیم سوال و جواب از رییس جمهوری یک نفع دیگر دارد که برای مردم است:«شنونده مستقیم این طرح سوال و جواب مردم هستند که از رادیو پخش می شود. ممکن است حرف هایی در مجلس گفته شود که مشابه آن را دو سال پیش آقای موسوی زد مبنی بر اینکه محمود احمدی نژاد به دروغگویی متهم است. همین بس است که سوال غنی تر از جواب خواهد بود.»

طرح کهنه با ابهاماتی تازه

سوال از رییس جمهوری محورهای مختلفی دارد که مهترین آنها ، عدم اجرای قانون مترو ، تاخیر در معرفی وزیر و مسائل مربوط به امور فرهنگی است. موضوعاتی که به نسبت وقایع اخیر ایران ، کهنه به نظر می رسند.

در دو ماه اخیر با افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی ، دولت احمدی نژاد به ارتباط و همکاری با گروه اقتصادی امیرمنصور آریا متهم شده و حتی همین موضوع به استیضاح وزیر اقتصاد در روز سه شنبه منتهی شده است؛ با این حال هنوز در طرح سوال از رییس جمهوری خبری از سوال درباره اختلاس نیست.

محمد رهبر خوشبین است که نمایندگان در روز سوال از رییس دولت سوالهای جدید خود را هم بیان کنند. او می گوید:«دقت کنید که ایرانیان هیچوقت در چارچوب قرار نمی گیرند بنابراین وقتی قرار است نمایندگان مجلس پشت تریبون قرار بگیرند و به عنوان مخالف از رییس دولت سوال کنند، حرف های جدیدی مطرح خواهند کرد.»

سوال زیر سایه «افشاگری»

دولت احمدی نژاد تاکنون اتهام ارتباط با عوامل اختلاس سه هزار میلیاردی را رد کرده و حتی رییس دولت و نزدیکان او ، منتقدان را به افشاگری تهدید کرده اند. او حتی روز شنبه در مراسمی که با حضور حدادعادل نماینده مجلس و از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی برگزار شد ، به کنایه شعری خواند.

سایت های نزدیک به دولت تاکنون برخی از افشاگری ها علیه منتقدان دولت را با انتشار مدارکی علیه چند نماینده مجلس آغاز کرده است.

امروز در همین رابطه ، مصطفی رضاحسینی ، از نمایندگان اصولگرای مجلس گفته است که دولت سعی دارد نمایندگان را تهدید و تطمیع کند.

محمد رهبر هم هدف افشاگری های دولت را فراتر از ماجرای سوال از رییس جمهوری می داند. او می گوید:«به نظر من افشاگری های احمدی نژاد نگاه به شورای نگهبان و بحث صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس دارد.»

او می افزاید:«پیش بینی می شود شورای نگهبان ، سعی کند اجازه ندهد نزدیکان احمدی نژاد یا آنچه به جریان انحرافی موسوم شده به مجلس برسد. بنابراین ، دولت با افشاگری علیه نمایندگان منتقد خود ، زمینه را برای رد صلاحیت این نمایندگان از سوی شورای نگهبان فراهم می کند و در چنین شرایطی راه برای نمایندگان نزدیک به دولت یا جریان انحرافی باز شود که مجلس را از آن خود کنند.»

پیش از این، محمد خوش چهره، نماینده سابق مجلس ، اعلام کرد که محمود احمدی نژاد در مدت کوتاهی که سرپرسی وزارت اطلاعات را بر عهده داشت ، اسناد مهمی علیه مخالفان خود جمع کرد تا در زمان مناسبی، علیه آنها استفاده کند.

آقای احمدی نژاد یک ماه وقت دارد تا از خود در مجلس دفاع کند. در این مدت، نماینده رییس جمهوری می تواند امضا کنندگان طرح سوال را قانع کند و اگر چنین نشود، محمود احمدی نژاد باید در مجلس حاضر شود.

سوال از رییس جمهوری بار حقوقی برای رییس دولت ندارد و بعد از آن درمورد ادامه کار رییس دولت تصمیم گرفته نمی شود اما برخی صاحبنظران می گویند چنانچه احمدی نژاد نتواند پاسخ قانع کننده ای به سوالات نمایندگان بدهد ، زمینه برای فشار بیشر یا حتی استیضاح رییس جمهوری فراهم می شود.

XS
SM
MD
LG