لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

طرح سوال از احمدی نژاد در مجلس کلید خورد


علی مطهری نماینده تهران چندی پیش در اعتراض به عملی نشدن طرح سوال از احمدی نژاد استعفای خود را به هیات رییسه مجلس هشتم تقدیم کرد
علی مطهری نماینده تهران چندی پیش در اعتراض به عملی نشدن طرح سوال از احمدی نژاد استعفای خود را به هیات رییسه مجلس هشتم تقدیم کرد

سرانجام پس از بحث و جدل نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر سر سوال از رییس جمهوری، این طرح با ۷۲ امضا کلید خورد.

علی مطهری نماینده تهران در حاشیه جلسه علنی مجلس با اشاره به این که تعداد امضای سوال كنندگان از رییس‌ جمهوری به حد نصاب رسیده است، از به جریان افتادن و ارجاع این طرح به كمیسیون‌های تخصصی خبر داد. او که چندی پیش در اعتراض به عملی نشدن طرح سوال از احمدی نژاد استعفای خود را به هیات رییسه مجلس هشتم تقدیم کرده بود در خصوص استعفای خود گفت: اعلام وصول سوال از رییس جمهوری اتفاق‌ مثبتی بود و من صبر خواهم کرد تا ببینم هیات رییسه در عمل به وظیفه قانونی خود تا چه میزان جدی است، آنگاه در مورد استعفا تصمیم لازم را خواهم گرفت.

مطهری با اشاره به اینکه اكنون باید تا چهارشنبه صبر كنیم تا ببینیم چه اتفاقاتی در رابطه با این طرح می‌افتد افزود: با توجه به ارجاع سوال از رییس‌ جمهوری به كمیسیون‌های تخصصی، نماینده رییس‌ جمهوری باید در كمیسیون و در حضور نماینده سوال كنندگان توضیحات خود را ارائه دهد و در صورتی كه همچنان ۷۲ نفر قانع نشوند، رییس‌ جمهوری باید ظرف یک ماه در صحن علنی مجلس به این سوالات پاسخ دهد.

امیدوار رضایی عضو هیات رییسه مجلس نیز در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس ایران با بیان اینکه طرح سوال از رییس جمهوری با حدنصاب امضا به کمیسیون‌های مربوط ارجاع می‌شود، گفت: با این اتفاق به نظر می رسد استعفای علی مطهری از نمایندگی مجلس منتفی شود.

بنا بر قانون، طرح سوال از رییس جمهوری برای اجرایی شدن باید دست کم ۷۲ امضا داشته باشد. پیش از این هیات رییسه مجلس از رسیدن امضاهای طرح سوال از احمدی نژاد به ۶۹ نفر پس از آنکه تعدادی از نمایندگان امضای خود را پس گرفتند خبر داده و اعلام کرده بود که این طرح از نصاب لازم افتاده است.

طراحان سوال از احمدی نژاد می گویند این سوال ها بر محور «بی توجهی او به قانون» طراحی شده است.

XS
SM
MD
LG