لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

رویترز: تلاش قطر برای آزادی چهار گروگان آمریکایی در سوریه


خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه از تلاش قطر برای کمک به آزادی چهار شهروند آمریکایی دیگری که در سوریه در اسارت گروه‌های مسلح گوناگون قرار دارند، خبر داد.

این خبرگزاری از قول یک منبع آگاه در دوحه که نامی از او نبرد، نوشت «معلوم شده است چهار آمریکایی دیگری که مفقود شده‌اند کجا هستند و قطر برای آزادی آنها کار می کند.»

این منبع آگاه که به گفته رویترز به دولت قطر نزدیک است و خواست ناشناس بماند، گفت قطر ارتباطات خوبی با گروه‌های گوناگون دارد. آزادی گروگان‌ها یک اولویت است و قطر از ارتباطات خود برای آزادی آنها استفاده می‌کند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت دولت طی دو سال گذشته با بیش از ۲۴ کشور تماس گرفته و از آنها برای آزادی شهروندان آمریکایی ربوده شده در سوریه کمک خواسته است.

گزارش کمک قطر برای آزادی گروگان‌های آمریکایی، پس از انتشار ویدئوی کشته شدن جیمز فولی خبرنگار آمریکایی توسط نیروهای داعش و آزادی پیتر تئو کورتیس دیگر خبرنگار آمریکایی توسط نیروهای جبهه النصره در سوریه منتشر شده است.

در عین حال همزمان شده با انتشار اخباری مبنی تلاش‌های قطر برای رد اتهامات برخی همسایگان عرب خود در منطقه و نیز سیاستمداران غربی، که می‌گویند دوحه از اکثر گروه‌های مسلح افراطی در عراق و سوریه حمایت می‌کند. این اتهامات، که قطر آنها رد می‌کند، درپی ماه‌ها انتقادات گروه‌های حقوق بشری از چگونگی رفتار با کارگران مهمان آسیایی در آن کشور عنوان شده است.

قطر، که از برخی از جناح‌های شورشی مخالف بشار اسد حمایت کرده، در چندین مورد در جریان جنگ داخلی سه ساله سوریه در آزاد کردن اسیران خارجی و سوری کارساز بوده است.

خبرگزاری رویترز همچنین از یکی از اعضای اوپوزیسیون سوریه در دوحه نقل کرد که قطر سعی دارد موجبات آزادی شماری از گروگان‌ها در سراسر سوریه را فراهم آورد. او یادآور شد قطر ارتباطات بسیار خوبی در داخل سوریه دارد و به همین دلیل تلاش‌هایش موفقیت‌آمیز بوده است.

خالد العطیه وزیر امور خارجه قطر، پیشتر دراوایل سال جاری میلادی، گفته بود میانجی‌گری کشور او به آزادی ۱۳ راهبه اورتودوکس یونانی، که بیش از سه ماه در اسارت پیکارجویان اسلامگرا بودند، منجر شد.

XS
SM
MD
LG