لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

وزیر خارجه قطر: درخواست‌های کشورهای عربی را رد خواهیم کرد


شیخ تمیم بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر - آرشیو
شیخ تمیم بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر - آرشیو

وزیر خارجه قطر روز شنبه با اعلام این که دوحه درخواست‌های ارائه شده از سوی کشورهای عمده عربی را رد خواهد کرد، گفت مهلت مقرر آنها با هدف مبارزه با تروریسم تعیین نشده، بلکه برای ضربه به حاکمیت کشورش تعیین شده است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، اواسط خرداد ماه با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و همچین سیاست‌های ایران در منطقه، کلیه روابط خود را با این امیرنشین کوچک حاشیه خلیج فارس قطع و آن را تحریم کردند.

این کشورها روز پنجشنبه اول تیر ماه فهرستی شامل سیزده درخواست خود را به قطر ارائه و ده روز به آن کشور مهلت دادند که در مورد آن تصمیم بگیرد. تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر و کاهش روابط با ایران، از جمله این درخواست‌هاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ تمیم بن عبدالرحمن آل ثانی به خبرنگاران در شهر رم ایتالیا گفت، این درخواست‌ها برای دوحه قابل قبول نیست، با این حال قطر آماده است درباره گلایه‌هایی که همسایگان عرب مطرح کرده‌اند، گفت‌وگو کند.

این اظهارات وزیر خارجه قطر در آستانه انقضای مهلت ۱۰ روزه کشورهای عربی برای پذیرش خواسته‌هایشان بیان می‌شود؛ خواسته‌هایی که گفته‌اند با هدف پایان دادن به اختلافات و تنش اخیر تعیین شده‌اند و برای رسیدن به این مهم ضروری هستند.

وی پس از سفر به ایالات متحده و دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکایی خود، عازم ایتالیا شد و روز شنبه در بدو ورود به رم با خبرنگاران گفت‌وگو کرد. واشنگتن از دو طرف خواسته است بر سر «خواسته‌های منطقی» خود با یکدیگر به گفت‌وگو بنشینند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG