لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

بحرین: تصمیم قطر به پذیرش ارتش‌های خارجی منجر به تنش نظامی می‌شود


شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین - آرشیو
شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین - آرشیو

در ادامه تنش اخیر میان قطر و همسایگان عرب آن، وزیر خارجه بحرین روز دوشنبه دوحه را به دامن زدن به تحرکات نظامی در منطقه متهم کرد؛ اتهامی که ظاهرا در واکنش به تصمیم قطر برای میزبانی از نظامیان ترکیه در خاک خود بیان شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ خالد بن احمد آل خلیفه در توئیتر نوشت «اساس اختلاف با قطر سیاسی و امنیتی است و هرگز نظامی نبوده ... آوردن ارتش‌های خارجی و خودروهای زرهی آنها منجر به تنش نظامی می‌شود، که قطر ایجاد می‌کند.»

بحرین، به همراه عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر، اواسط خرداد ماه ضمن متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط خود را با آن کشور قطع و محدودیت‌‌هایی را علیه دوحه اعمال کردند؛ از جمله مسدود کردن مسیرهای هوایی و زمینی.

این کشورها روز پنجشنبه فهرستی از سیزده درخواست خود را به قطر ارائه کردند و یک مهلت ده روزه نیز برای تصمیم گیری دوحه تعیین کردند. تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر و کاهش روابط با ایران، از جمله شرایطی است که آنها مطرح کرده‌اند.

ترکیه، از بازیگران قدرتمند منطقه‌ای، در تنش ایجاد شده تاکنون جانب قطر را گرفته و ضمن رد خواسته کشورهای عمده عربی منطقه، از آغاز اختلافات به شمار نیروهایش در پایگاه نظامی خود در این امیرنشین کوچک حلشیه خلیج فارس افزوده است.

وزیر خارجه بحرین روز گذشته نیز در پیامی در توئیتر نوشته بود که دخالت خارجی به حل مساله کمکی نخواهد کرد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر روز شنبه در نخستین واکنش رسمی به درخواست‌های ریاض و متحدان آن، شروط ارائه شده را «غیر واقع‌بینانه» خواند و گفت پس از بررسی، پاسخ این کشورها را بطور رسمی اعلام خواهد کرد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه عملی شدن این درخواست‌ها را «بسیار دشوار» خواند و ضمن آن که کلیت آنها را رد نکرد، از متحدان عرب خود خواست برای توافق بر سر خواسته‌های «منطقی و عملی» با قطر گفت‌وگو کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG