لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

ملاقات رهبران قطر و مصر؛ تداوم تلاش‌‌ها برای کاهش تنش در غزه


عبدلفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، و شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر
عبدلفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، و شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر

رهبران قطر و مصر جمعه ۱۹ آبان در قاهره با هدف میانجی‌گری برای کاهش تنش در نوار غزه، ارائه کمک‌های بشردوستانه، و آزادی گروگان‌های اسرائیلی دیدار و گفت‌وگو کردند.

دفتر عبدلفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان مذاکرات بین او و شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر، افزایش تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس در غزه و ارسال کمک‌های کافی برای ۲.۳ میلیون ساکن این منطقه محاصره شده مورد بحث قرار گرفت.

قطر نیز گفت که طرفین درباره «تلاش‌های مشترک برای توقف تجاوز به غزه، کاهش تنش، و ارسال کمک‌های بشردوستانه فوری» گفت‌وگو کردند.

سفر امیر قطر یک روز پس از دیدار نخست وزیر قطر با روسای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» و سازمان جاسوسی اسرائیل «موساد» در دوحه انجام می‌شود تا در مورد شرایط توافق برای آزادی گروگان‌ها و توقف درگیری بین اسرائیل و حماس گفت‌و‌گو کنند.

قطر، که تعدادی از رهبران سیاسی حماس در آن مستقر هستند، روند میانجی‌گری بین این گروه فلسطینی و مقامات اسرائیلی را برای آزادی گروگان‌هایی که در اختیار حماس هستند، هدایت می‌کند.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

این حمله تروریستی حماس با بمباران شدید غزه و تهاجم نظامی اسرائیل به این منطقه تحت کنترل حماس همراه بود. مقامات فلسطینی که تحت کنترل حماس فعالیت می‌کنند، می‌گویند که در نتیجه عملیات اسرائیل تاکنون بیش از ده هزار تن کشته شده‌اند.

مصر همچنین با حماس و اسرائیل در تماس است و در مذاکراتی از جمله برای ارائه کمک از طریق گذرگاه مرزی رفح با غزه، و تخلیه دارندگان گذرنامه خارجی و برخی از فلسطینی‌هایی که نیاز به درمان فوری دارند، مشارکت داشته است.

گذرگاه رفح پس از این که یکی از کاروان‌های صلیب سرخ در داخل غزه هدف قرار گرفت، موقتا بسته شد؛ ولی فعالیت آن از پنجشنبه محددا آغاز شد. سازمان ملل اعلام کرد ۶۵ کامیون کمک‌رسانی پنجشنبه از مصر وارد غزه شدند که بسیار کمتر از تعداد مورد نیاز برای رسیدگی به یک بحران عمیق انسانی است.

آمریکا پنجشنبه اعلام کرد که اسرائیل با توقف روزانه چهار ساعته عملیات در شمال غزه و مسیرهای حرکت غیرنظامیان به سوی جنوب موافقت کرده است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG