لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

سفر وزیر خارجه سوریه به عربستان؛ ریاض به دمشق برای «بازگشت به جهان عرب» کمک می‌کند


وزیر خارجه عربستان (راست) و همتای سوریه‌ای او.
وزیر خارجه عربستان (راست) و همتای سوریه‌ای او.

وزرای خارجه عربستان سعودی و سوریه روز چهارشنبه از گرم‌شدن روابط دوجانبه، از جمله اقدامات برای از سرگیری خدمات کنسولی و پروازها، استقبال و توافق کردند برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و «تسهیل بازگشت سوریه به جهان عرب» همکاری کنند.

فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه در اولین سفر یک دیپلمات ارشد سوری به عربستان در بیش از یک دهه اخیر، روز چهارشنبه وارد شهر جده شد و مورد استقبال شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، قرار گرفت؛ تحولی که خبرگزاری رویترز آن را «نشانه‌ای بزرگ از رو به پایان بودن انزوای منطقه‌ای سوریه» توصیف کرده است.

عربستان سعودی در بحبوحه سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم سوریه توسط بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در سال ۲۰۱۱، روابط خود را با دمشق قطع کرد و از گروه‌هایی که برای برکناری اسد از قدرت می جنگیدند، حمایت کرد. سوریه نیز در اتحادیه عرب تعلیق شد.

وزرای خارجه عربستان و سوریه در یک بیانیه مشترک در پایان دیدار روز چهارشنبه، بر لزوم تسلط دولت سوریه بر تمام مناطق خود «و پایان دادن به حضور شبه نظامیان مسلح» توافق کردند.

دو وزیر همچنین درباره گام‌های مورد نیاز برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه که به «بازگشت سوریه به محیط عربی» کمک می‌کند، گفت‌وگو کردند و اعلام کردند که همکاری‌ها را برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر افزایش خواهند داد.

ایالات متحده و قطر از جمله کشورهایی هستند که با یادآوری کشتار بیرحمانه سوری‌ها توسط بشار اسد و لزوم رسیدن به یک راه‌حل سیاسی در سوریه، مخالف عادی‌سازی روابط با رژیم اسد هستند.

XS
SM
MD
LG