لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

پوتین از شورشیان خواست سربازان اوکراینی را آزاد کنند


ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از جدایی طلبان حامی مسکو در اوکراین خواست تا سربازان اوکراینی را که در شرق اوکراین محاصره شده اند، آزاد کنند.

در بیانیه ای که روز جمعه کرملین منتشر کرد، پوتین از شورشیان خواسته است که یک «راهروی انسانی» برای سربازان اوکراینی ایجاد کنند تا از کشته شدن های بی معنی جلوگیری شود.

رهبر شورشیان، الکساندر زاخارچنکو، به رسانه های روسی گفت او آماده آن است که این در خواست را اجرا کند، اما افزود سربازان اوکراینی اول باید سلاح های خود را تحویل دهند.

بیش از یک هفته است که به دنبال یک ضد حمله سریع با پشتیبانی مسکو، شورشیان گروهی از سربازان اوکراینی را در شهر الیووایسک محاصره کرده اند.

بیانیه پوتین به اتهامات رو به افزایش کیف و غرب که می گویند روسیه به طور مستقیم در شورش های شرق اوکراین دخالت دارد، اشاره ای نکرده است. اما این بیانیه آنچه «پیروزی جدی» شورش برای «متوقف کردن عملیات نظامی کیف» خوانده را ستوده است. به گفته پوتین این عملیات جان غیرنظامیان را تهدید می کند.

در همین حال، روز جمعه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، یک جلسه فوری برای بررسی بحران اوکران برگزار می کند. رهبران غربی بیش از گذشته در حال محکوم کردن خشونت ها در شرق اوکراین هستند که با پشتیبانی روسیه صورت می گیرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت نیروهای روسیه وارد اوکراین شده اند. او مسکو را متهم کرد که از روی عمد و به کرات تمامیت ارضی اوکراین را نقض کرده است.

باراک اوباما اقدام نظامی آمریکا در این باره را رد کرد اما گفت واشنگتن قاطعانه پشتیبان متحدان اروپایی خود خواهد بود تا به این بحران پاسخ دهند. او همچنین هشدار داد مسکو احتمالا با تحریم های بیشتر غربی مواجه خواهد شد.

ناتو می گوید حدود ۱۰۰۰ سرباز روسی داخل شرق اوکراین فعال هستند و حدود ۲۰ هزار سرباز دیگر به سمت مرز رفته اند. مقامات ناتو همچنین تصاویری ماهواره ای منتشر کردند که به گفته آنها نشان می دهد نیروهای رزمی روسیه داخل اوکراین وارد عملیات نظامی شده اند.

XS
SM
MD
LG