لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۴

اوکراین می گوید نیروهای روسیه وارد خاک این کشور شده اند


آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین می گوید سربازان روسیه وارد این کشور شده اند.

پیش از آن، روز پنج شنبه، دولت اوکراین گفته بود شهر مرزی نوووآزوسک در جنوب شرقی کشور در کنترل ارتش روسیه قرار دارد.

یاتسنیوک اظهار داشت مسکو خودروهای زرهی، تانک و سرباز به منطقه فرستاده است.

در همین حال، شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین نیز از محاصره شهر توسط خود روهای زرهی روسیه و تصرف چندین روستا خبر داده است.

سخنگوی این شورا به خبرنگاران در کیف گفته است اوضاع در منطقه رو به وخامت می رود.

این تحول موجب شد پترو پورشنکوو رئیس جمهوری اوکراین سفر به ترکیه را لغو کند. او در بیانیه ای گفت وضع در منطقه دونتسک به سرعت رو به وخامت می رود و سربازان روسیه عملا وارد اوکراین شده اند.

خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از این سخنگو گزارش داده است که دو ستون از تانک ها و خودروهای نظامی روسیه پس از موشک های گراد به پاسگاهی مرزی در جنوب شرقی اوکراین، وارد کشور شدند.

این گزارش می گوید اظهارات سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین، و بیانیه های دیگری که ناتو، جدایی خواهان طرفدار روسیه در اوکراین و آمریکا منتشر کرده اند، جای تردید باقی نمی گذارد که ارتش روسیه به جنوب شرقی اوکراین حمله کرده است.

یک مقام ارشد ناتو گفت دست کم یک هزار سرباز روسیه با تجهیزات پیشرفته به اوکراین ریخته و مستقیما با سربازان اوکراینی درگیر شده اند. به گفته او در این درگیری تلفاتی هم به بار آمده است. او افزود حدود ۲۰ هزارسرباز روسی در مرز متمرکز شده اند.

سفیر اوکراین در سازمان امنیت و همکاری در اروپا، مسکو را به « حمله مستقیم» متهم کرد. یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق اوکراین گفت مسکو جنگ با اوکراین را آغاز کرده است. اما سفیر روسیه در این سازمان گفته است هیچ سرباز روسی وارد اوکراین نشده است.

جلسه در حالی تشکیل می شود که به نظر می رسد شهر استراتژیک نووآزوسک کاملا در کنترل جدایی خواهان و حامیان روسی آنها قرار دارد، و جبهه جدیدی در شرق اوکراین بین جدایی خواهان و دولت پوروشنکوو گشوده شده است.

اسوشیتد پرس می گوید در واکنش به گسترش نقش روسیه در اوکراین، که می تواند امریکا و اتحادیه اروپا را به وضع تحریم های بیشتر برای موسسه های بازرگانی و مقام های روسیه تحریک کند، و هراس های ناشی از آن، ارزش سهام در بازارهای بورس روسیه پائین آمد.

سخنگوی ناتو در بروکسل به خبرنگاران گفت هدف نهایی روسیه این است که شکست جدایی خواهان را جبران کند و اوکراین شرقی را به صحنه مناقشه ای که تمام کشور را بی ثبات خواهد ساخت، تبدیل کند.

دولت آمریکا روسیه را به هماهنگ ساختن فعالیت های نظامی جدید در اوکراین متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG