لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

توافق اردوغان با پوتین: روبل در برابر گاز؛‌ فشار روسیه بر سرمایه‌گذاران کشورهای «غیردوست» افزایش می‌یابد


دیدار رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین،‌ روسای جمهوری ترکیه و روسیه، در سوچی، روسیه (۱۴ مرداد ۱۴۰۱)
دیدار رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین،‌ روسای جمهوری ترکیه و روسیه، در سوچی، روسیه (۱۴ مرداد ۱۴۰۱)

روسای جمهوری روسیه و ترکیه برای افزایش همکاری و پرداخت روبل در ازای خرید گاز به توافق رسیدند. هم‌زمان، روسیه از اعمال محدودیت‌های تازه بر سرمایه‌گذاران غربی خبر داد.

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین روز جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ پس از یک نشست چهار ساعته در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که برای «تقویت همکاری در صنایع حمل‌ونقل، کشاورزی، مالی، و ساختمانی» توافق کرده‌اند.

به تازگی یک قرارداد صدور غلات میان اوکراین، روسیه، و سازمان ملل متحد با میانجی‌گری ترکیه در استانبول امضا شد. بر اساس این قرارداد صادرات غلات اوکراین‌ از بنادر دریای سیاه از سر گرفته شد.

پوتین و اردوغان در بیانیه روز جمعه بر لزوم اجرای کامل توافق استانبول، از جمله صادرات بی‌مانع غلات، کود، و مواد خام از روسیه، تاکید کردند.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه، پس از این نشست به خبرنگاران گفت که دو رئیس‌جمهوری همچنین توافق کرده‌اند که بخشی از پول خرید گاز روسیه توسط ترکیه با ارز «روبل» پرداخت شود.

از سوی دیگر، روسیه اعلام کرد که سرمایه‌گذاران کشورهای به اصطلاح «غیردوست» را از فروش «سهام پروژه‌ها و بانک‌های کلیدی انرژی» خود در روسیه، تا پایان سال جاری، منع کرده است.

به‌واسطه فرمانی که توسط پوتین امضا و روز جمعه منتشر شد، روسیه بی‌درنگ سرمایه‌گذاران کشورهایی را که از تحریم‌های وضع شده علیه روسیه حمایت می‌کنند از «فروش دارایی‌های خود در قراردادهای اشتراک تولید، بانک‌ها، نهادهای راهبردی، شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات انرژی، و همچنین در سایر موارد» منع می‌کند.

این‌ موارد همه پروژه‌ها، از تولید نفت و گاز گرفته تا زغال‌سنگ و نیکل، را در بر می‌گیرد.

بر اساس این فرمان، پوتین می‌تواند در مواردی ویژه معافیت‌هایی را صادر کند تا معامله انجام شود.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) تا کنون واشنگتن و بسیاری از شرکای جهانی تحریم‌هایی جامع و متنوعی در حوزه های مختلفی بر مسکو، رئیس‌جمهوری روسیه و متحدانش وضع کرده‌اند.

مسکو نیز با ایجاد موانعی بر سر راه خروج کسب‌وکارها و شرکت‌های غربی و متحدان آنها از روسیه، واکنش نشان داد و در برخی موارد حتی دارایی‌های آنها را مصادره کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG