لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۶

سالگرد مهسا؛ کاخ سفید: تحریم‌های بیشتر علیه مقامات جمهوری اسلامی در راه است


Biden

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید آمریکا همچنان پشتیبان مردم ایران است و از حق آنها برای تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی بیان دفاع می‌کند.

جان کربی، روز جمعه ۲۴ شهریور با گرامیداشت نام و یاد مهسا امینی به خبرنگار صدای آمریکا گفت:«ما تحریم‌های بسیاری علیه رهبران ایران اعمال کرده‌ایم، به ‌ویژه آنهایی که در مرگ مهسا و آزار و اذیت و خشونت علیه معترضان در ایران دست داشتند. علاوه بر تحریمهایی که امروز اعلام کردیم، در هفته آتی نیز برخی تحریم‌های جدید را وضع و اعلام خواهیم کرد.»

او تصریح کرد:«ما در آمریکا طرفدار مردم ایران هستیم و از حقوق آنها دفاع می‌کنیم. ایرانیان باید خواسته‌هایشان را فریاد بزنند و حکومت تهران نیز باید به خواسته‌های مردم تن بدهد ما هم در این مسیر محکم پشت سر مردم ایران ایستاده‌ایم.»

در آستانه اولین سالگرد کشته شدن مهسا «ژینا» امینی به دست نیروهای امنیتی ایران، آمریکا ۲۵ فرد ایرانی، سه رسانه تحت حمایت دولت جمهوری اسلامی و یک شرکت تحقیقات اینترنتی ایرانی را که در سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا دست داشتند تحریم می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت: «ما این اقدام را با هماهنگی بریتانیا، کانادا، استرالیا و سایر شرکای خود انجام می‌دهیم که این هفته آنها نیز تحریم‌هایی را اعمال می‌کنند. این سیزدهمین دور تحریم‌های ایالات متحده در پاسخ به سرکوب وحشیانه اعتراضات توسط رژیم است.»

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین با اشاره به موضوع آزادی زندانیان دو تابعیتی از زندانهای جمهوری اسلامی هم گفت: «ما از طریق سوئیس که دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران است، توانسته‌ایم با همه آمریکایی‌هایی که اکنون در حبس خانگی به سر می‌برند ارتباط برقرار کنیم. تا آنجایی که ما می‌توانیم برآورد کنیم، به نظر می‌رسد که احوال مناسبی داشته باشند، اما ما می‌خواهیم مطمئن شویم که حالشان کاملا خوب است و از مراقبت‌های پزشکی لازم برخوردارند.»

جان کربی تصریح کرد: «من نمی‌توانم در مورد زمان خروج آنها از ایران صحبت کنم اما امیدواریم که در روزهای آینده این اتفاق بیفتد.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG