لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

ادامه اعتراضات معیشتی در ایران؛ این‌بار جانبازان، بازنشستگان، و مالباختگان تجمع و تحصن برگزار کردند


تجمع بازنشستگان صنعت فولاد در اعتراض به وضع معیشت
تجمع بازنشستگان صنعت فولاد در اعتراض به وضع معیشت

اعتراض اصناف و گروه‌های گوناگون در ایران نسبت به وضعیت معیشت روز یکشنبه ۱۹ دی در شهرهای مختلف ادامه یافت و از جمله جانبازان جنگ ایران و عراق، بازنشستگان فولاد، و مال‌باختگان موسسه مالی و اعتباری کاسپین در شهرهای مختلف تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

جمعی از مال‌باختگان موسسه مالی و اعتباری کاسپین در اعتراض به «عدم بازپرداخت سپرده‌های خود» در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران تجمع کردند.

معترضان شعار دادند: «نه قاضی، نه دولت، نیستند به فکر ملت»، «فقط تو کشور ما، دزد حمایت می‌شه»، «اسلام رو پله کردند، مردم رو ذله کردند»

همچنین بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی فولاد استان خوزستان در مقابل ساختمان این صندوق در اهواز تجمع کردند و خواستار تحقق مطالبات معیشتی شدند.

در رویدادی دیگر، شمار قابل توجهی از جانبازان جنگ ایران و عراق با تجمع در مقابل «بنیاد شهید» در خیابان طالقانی تهران تجمع و تحصن کردند که با حضور گسترده نیروی انتظامی و یگان‌های ویژه روبه‌رو شد.

در یکی از ویدیوها صدای مأموری شنیده می‌شود که از معترضان می‌خواهد محل را ترک کنند و می‌گوید: «تجمع غیرقانونی است.»

بنا بر گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی شماری از معترضان این تجمع که دچار مشکلات ریوی و شیمیایی و اعصاب ناشی از صدمات جنگ بودند، دچار تشنج و بی‌هوشی شدند.

مجروحان جنگ ایران و عراق با تجمع و تحصن در مقابل «بنیاد شهید و امور ایثارگران» در خیابان طالقانی تهران نسبت به وضع معیشتی اعتراض کردند.

در این اعتراض که به طور مداوم شعار «الله‌اکبر» شنیده می‌شود، یک زن می‌گوید: «ما خودمان بسیجی بودیم. شوهران‌مان بسیجی بودند.»

تجمع اعتراضی جانبازان ایران
تجمع اعتراضی جانبازان ایران

جانبازان جنگ ایران و عراق همچنین روز شنبه در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند و نسبت به عدم پرداخت «۵ الی ۱۰ سال پاداش پایان خدمت» اعتراض کردند.

مرکز آمار ایران به‌تازگی نرخ تورم یک سال منتهی به آذر ماه امسال را برای خانوارهای ایرانی ۴۳.۴ درصد اعلام کرده است. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین قیمت‌ها در یک سال منتهی به ماه مورد نظر است.

XS
SM
MD
LG