لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۸

محاکمه بدون حضور متهم و وکیل مدافع؛ حکم ۳ سال زندان کیوان صمیمی،‌ روزنامه‌نگار در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار ایرانی
کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار ایرانی

حکم ۳ سال زندان کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر سال ۹۸ که پیش از این توسط دادگاه انقلاب صادر شده بود، در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و سردبیر مجله ایران فردا، روز دو‌شنبه ۷ مرداد با انتشار خبر تایید محکومیت به ۳ سال زندان در کانال تلگرامی خود نوشت، این حکم در حالی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی سیداحمد زرگر به تایید رسیده که جلسه دادگاه بدون حضور متهم و وکیل مدافع او برگزار شده است.

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در ادامه نوشته است: «حکومتی که ادعا می‌کرد خدمتگزار مستضعفین است، با حضور یک روزنامه‌نگار قدیمی در تجمع کارگران و زحمتكشان این‌گونه برخورد می‌کند.» وی در این نوشته خطاب به رژیم هشدار داده است که «عاقبت مشی شما به براندازی و نابودی کشور و البته خودتان منجر خواهد شد و ننگی ابدی را در تاریخ به‌نام خود ثبت می‌کنید.»

شریف منصور، هماهنگ کننده بخش خاورمیانه و شمال آفریقا کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در واکنش به تایید حکم سه سال زندان کیوان صمیمی این حکم را «نشان‌دهنده برخورد ناعادلانه و ریاکارانه حکومت ایران با خبرنگاران» دانست.

کیوان صمیمی، روزنامه نگارو سردبیر مجله ایران فردا در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت و در ابتدا با حکمی غیابی توسط دادگاه انقلاب به خاطر اتهامات عجیبی مانند تشکیل حزب آزادی مردم ایران، سردبیری نشریه ایران فردا، بارگذاری مطالبی همسو با آمریکا در فضای مجازی، سخنرانی و تحریک مخاطبان، حمایت از زندانیان سیاسی، و فعالیت در تجمع روز کارگر به پنج سال زندانی محکوم شده بود.

با اعتراض این روزنامه‌نگار به نحوه دادرسی دادگاه با تعیین وقت رسیدگی مجدد در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه برای بار دوم جلسه دیگری را در دادگاه انقلاب برگزار کرد و این فعال سیاسی از سوی دادگاه انقلاب به ۳ سال زندان محکوم شد، حکمی که از سوی دادگاه تجدید نظر عینا تایید شده است.

آقای صمیمی در متن منتشره در کانال تلگرامی خود همچنین نوشته است: «هیچ‌وقت از گفتن حق منصرف نشده‌ام و پس از کشیدن این سه سال هم چنان‌چه زنده بمانم، منصرف نخواهم‌ شد.»

صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا پس از بازداشت‌های روز جهانی کارگر در اریبهشت ماه سال ۹۸، در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

پیشتر سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار یک بیانیه از مقام های جمهوری اسلامی خواست کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

XS
SM
MD
LG