لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

کیوان صمیمی به بند شش ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شد؛ وکیل این فعال سیاسی: موکلم اعتصاب غذا نخواهد کرد


کیوان صمیمی، روزنامه نگار
کیوان صمیمی، روزنامه نگار

پس از انتشار خبر انتقال کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، به قرنطینه زندان ندامتگاه مرکزی کرج و احتمال اعتصاب غذای او، وکیل مدافع این زندانی سیاسی از عدم اعتصاب غذای این روزنامه‌نگار زندانی خبر داد.

مصطفی نیلی، وکیل مدافع کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی زندانی روز یکشنبه ۳ بهمن‌ماه با اعلام این خبر در توئیتر خود نوشت، آقای صمیمی در تماسی تلفنی به این وکیل دادگستری گفته است: «به بند ۶ زندان ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده است و با توجه به این امر اعتصاب غذا نخواهد کرد.»

آقای نیلی روز شنبه ۲ بهمن‌ماه نیز در توئیتر خود اعلام کرده بود که، علیرغم منفی شدن تست کرونا کیوان صمیمی پس از انتقال به زندانی ندامتگاه مرکزی کرج، این روزنامه‌نگار زندانی به بند ۶ این زندان که محل نگهداری زندانیان سیاسی است، منتقل نشده و در تماسی با وکیل خود عنوان کرده است که «اگر تا فردا به بند ۶ منتقل نشود اعتصاب غذا خواهد کرد.»

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار زندانی در ایران پیشتر با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود اعلام کرده بود روز چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه، مسئولان زندان او را به بهانه انتقال به بهداری، با «فریب و فشار» از زندان اوین به زندان ندامتگاه مرکزی کرج منتقل کرده‌اند.

آقای صمیمی در این پشت تلگرامی افزوده است، این انتقال در حالی صورت گرفته است که به او اجازه برگشتن به داخل بند برای پوشیدن لباس‌های خود و جمع‌ کردن اثاثیه و داروهای قلبی، کلیه، قند و اعصاب،کارت بانکی و کارت تلفن داده نشده است و «با زیرپوش و دمپایی» به ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز، پیش از این روز دوشنبه ۲۷ دی‌ماه با انتشار یک توییت از احتمال «تبعید» کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار زندانی، به یک زندان دیگر به دلیل اعتراض او به «شبه قتل» بکتاش آبتین خبر داده بود. کیوان صمیمی در نامه‌ای سرگشاده مرگ بکتاش آبتین را «قتل شبه عمد» توصیف کرده و نوشته است: «دغدغه و درد اگر مطالبه‌گری و فریاد را برنیاورد، درد نیست و حداکثر می‌توان به آن گفت نارضایتی.»

کیوان صمیمی، سردبیر نشریه «ایران فردا» که هم‌اکنون ۷۳ سال دارد، طی سال‌های اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.

این روزنامه‌نگار ۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ در پی شرکت در تجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر بازداشت و پس از یک ماه و نیم به قید وثیقه آزاد شد.

وی یک سال بعد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به سه سال زندان محکوم شد و آذرماه سال ۱۳۹۹ همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، برای اجرای حکم حبس به زندان اوین منتقل شد و از آن زمان محکومیت خود را در این زندان سپری می‌کند.

این روزنامه‌نگار در پی انتخابات بحث‌برانگیز سال ۱۳۸۸ نیز بازداشت شد و مدت شش سال زندانی بود.

ایران طی سال‌های اخیر همواره یکی از کشورهایی بوده که بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی را داشته است.

در رده‌بندی سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها و دسترسی به اطلاعات آزاد در سال ۲۰۲۱ نیز ایران در میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی در رده ۱۷۴ ارزیابی شد.

XS
SM
MD
LG