لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

اظهارات یک زندانی در ایران؛ مژگان کاوسی: در «برهنگی کامل» تفتیش بدنی شدم


مژگان کاوسی، نویسندە و محقق کُرد
مژگان کاوسی، نویسندە و محقق کُرد

مژگان کاوسی، فعال مدنی و زندانی یارسانی، اعلام کرده که بارها در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران در «برهنگی کامل» مورد تفتیش قرار گرفته است.

وبسایت حقوق‌بشری هه‌نگاو، روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه در گزارشی نوشت مژگان کاوسی بارها در زندان نوشهر، بازرسی زندان شهرری، پلیس امنیت اخلاقی وزرای تهران، آگاهی کرج، و زندان کچویی توسط ماموران مجبور شده پس از «برهنگی کامل» تفتیش بدنی شود.

بنا بر این گزارش،‌ خانم کاوسی این رفتار ماموران بازرسی را مصداق بارز شکنجه روحی عنوان کرده و معتقد است این‌گونه رفتارها «تجاوز به خصوصی‌ترین حریم شخصی و انسانی» او محسوب می‌شود.

این نویسنده و محقق کرد می‌گوید تیرماه ۱۳۹۹ نیز در جریان انتقال از نوشهر به تهران مورد بدرفتاری مامورین کلانتری نوشهر قرار گرفته و به مدت ۴۸ ساعت مجبور به تحمل تشنگی و گرسنگی شده است.

«هه‌نگاو» با اشاره به اجرای حکم تبعید این زندانی یارسان که بیش از دو ماه پیش به وی ابلاغ شده است نوشت، این حکم چهارشنبه ۱۴ مهر به مرحله اجرا در آمد و خانم کاوسی تا تاریخ ۱۷ مهر ماه در بازداشتگاه زنان اداره آگاهی کرج در «غیر انسانی‌ترین شرایط تحت نظارت» نگهداری شده است.

بر اساس این گزارش، خانم کاوسی در اعتراض به رفتارهای توهین‌آمیز و تحقیر کلامی ماموران این بازداشتگاه از خوردن غذا خودداری کرده است.

مژگان کاوسی بارها به زندان‌های مختلف منتقل شده و به دلیل بازداشت وکیلش مصطفی نیلی، از حق داشتن وکیل محروم است.

این اولین بار نیست که گزارش‌هایی از بدرفتاری و خشونت با زندانیان در زندان‌های ایران منتشر می‌شود. اخیرا سپیده قلیان روایت خود را از شرایط نامساعد زنان در زندان بوشهر بازگو کرده است.

او که تاریخ ۲۸ مرداد ماه از زندان مرکزی بوشهر به مرخصی اعزام شده بود، با انتشار رشته توئیتی این زندان را «جهنمی فراموش‌ شده» خواند.

مرداد ماه امسال گروهی با عنوان «تپندگان» در ایمیلی به صدای آمریکا، اعلام کرد، گروهی به نام «عدالت علی» برای نشان دادن اعتراض خود و افشای «ظلم و ستمی که به زندانیان به اصطلاح سیاسی روا داشته می‌شود» دوربین‌های زندان اوین را هک کرده و به مدارکی از داخل این زندان، از جمله «عکس‌هایی از اتاق کنترل زندان، بندها و اتاق‌های زندانیان، پرونده‌های زندانیان سیاسی و مدارک محرمانه زندان اوین» دست یافته است.

ایالات متحده آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله حق آزادی بیان و آزادی‌های مدنی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG