لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۲

حکم زندان مژگان کاوسی نویسنده و محقق کُرد در دادگاه تجدیدنظر افزایش یافت


 مژگان کاوسی، نویسنده و محقق کرد
مژگان کاوسی، نویسنده و محقق کرد

حکم ۵ سال و ۹ ماه زندان مژگان کاوسی، نویسند و محقق کُرد که پیش از این توسط دادگاه بدوی نوشهر صادر شده بود در دادگاه تجدیدنظر افزایش یافت.

این نویسنده و محقق کُرد روز دوشنبه ۲۶ اسفند، با انتشار این خبر در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده است که حکم ۶۹ ماه زندان، از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی» و «عضویت در گروه‌های معاند نظام» که پیش از این توسط دادگاه بدوی نوشهر برای وی صادر شده بود از سوی دادگاه تجدید نظر استان مازندان به ۷۶ ماه و ۱۵ روز افزایش یافته است.

بر اساس اطلاعات موجود، مژگان کاوسی که پیشتر از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» به ۶ ماه زندان و «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی» به ۳۰ ماه زندان محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر این احکام به ترتیب به ۷ ماه و ۱۵ روز زندان و ۳۶ ماه زندان افزایش یافته است.

این حکم در حالی برای این نویسنده و محقق کرد صادر شده است که در صورت تائید و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام،‌ تنها ۳۶ ماه از این حکم قابل اجرا خواهد بود.

به گفته خانم کاوسی، قاضی پرونده در دادگاه تجدید نظر دفاعیه این نویسنده و محقق کرد را مورد قبول ندانسته و اعتراض دادستان عمومی و انقلاب نوشهر به رای دادگاه بدوی را جایز دانسته است.

بر اساس اطلاعات موجود، مژگان کاوسی روز دوشنبە ٢٧ آبان، توسط نیروها امنیتی بازداشت و پس از طی ۲۲ روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ساری به بند نسوان زندان نوشهر منتقل و در نهایت ۲۸ آذر ماه با قید وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده است.

این اولین بار نیست که یک نویسندە و محقق به احکام زندان محکوم می‌شود. پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که امین ماسوری، نویسنده و پژوهشگر اهل شهرستان خرم آباد که پیشتر از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب خرم آباد بابت اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به دو سال زندان محکوم شده بود، پس از تایید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر روز چهارشنبه اول آبان جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG