لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

شاهزاده جوان سعودی، رهبری حمله به یمن را بر عهده دارد


محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان در راس رهبری ائتلاف علیه یمن
محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان در راس رهبری ائتلاف علیه یمن

وزیر دفاع عربستان سعودی که رهبری ائتلاف در بمباران هوایی یمن را برعهده دارد و نیرویی بی نهایت عظیم را زیر فرمان خود دارد، فرزند ملک سلمان، پادشاه ۷۹ ساله سعودی است. او خود اکنون نخستین سال‌های سی سالگی‌اش را می‌گذراند.

هنوز چندهفته ای بیش از گماردن شاهزاده محمد بن سلمان به مقام وزارت دفاع نگذشته بود که او مسئولیت سنگین اعزام نیروهای سعودی را به جنگ برعهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شاهزاده جوان یک ماه پس از آغاز این بمباران‌ها این عملیات را از نظر می‌گذراند. در عملیات جنگی زمینی در مرزهای عربستان با یمن ۸ سرباز سعودی کشته شده اند.

محمد بن فیصل از جمله اعضای نسل جدید حاکمان سعودی است که در عین برعهده داشتن وزارت دفاع و رهبری ائتلاف منطقه ای علیه یمن، رئیس دربار و مشاور ویژه پدر ۷۹ ساله خود است و در دو شورای کلیدی سیاسی و اقتصادی حضور دارد.

به گفته یک دیپلمات غربی، «او مرد نیرومند عربستان سعودی است. فقط توجه کنید که علاوه بر دسترسی به پادشاه، چه نیروهایی را در زیردست خود دارد. هرچیز مهمی که در این کشور روی دهد از زیر نظر او باید گذشته باشد. »

سن واقعی پرنس محمد که ریشی سیاه و توپی دارد، بر کسی معلوم نیست. در شرح حال او که سفارت عربستان در واشنگتن آن را منتشر کرده، به آن اشاره ای نشده. و تحلیل‌گران و رسانه های محلی نیز سن و سال او را به روایت‌های مختلف اعلام کرده‌اند، که همه زیر سی و پنج سال است.

بروس ریدل، از مسئولان پیشین سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، که در واشنگتن مدیریت برنامه اطلاعاتی بروکینگز را برعهده دارد، می نویسد، او به عنوان رئیس دربار سلطنتی، «موضع قدرت بی نهایتی را در یک حکومت استبدادی مطلق» در اختیار دارد.

به نوشته او شاهزاده محمد، همراه با شاهزاده محمد بن نایف، وزیر کشور، که یک دهه پیش رهبری عملیاتی علیه القاعده را برعهده داشت، و شاهزاده متعب بن عبدالله، وزیر گاردملی، که نیرویی موازی ارتش است، حراست از امنیت عربستان را برعهده دارند.

مهاجم و بلندپرواز

بر اساس سرگذشت نامه ای که بنیاد میسک، نهادی که پرنس محمد برای توسعه امور جوانان تأسیس کرده است، منتشر کرده، او «دارای ده سال سابقه کار تخصصی است. و پیش از ورود به عالم سیاست به فعالیت های بازرگانی و انسان دوستانه سرگرم بوده است.»

در سال ۲۰۰۹ مشاور ویژه پدرش شد که در آن زمان فرمان‌دار ریاض بود و پس از انتصاب پرنس سلمان به ولیعهدی در سال ۲۰۱۳، پسر ریاست دربار پدر را برعهده گرفت.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ در مقام وزیر مشاور در هیئت دولت به کار پرداخت. و در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵ که پدرش درپی مرگ ملک عبدالله پادشاه ۹۰ ساله عربستان به پادشاهی رسید، به وزارت دفاع و ریاست دربار سلطنتی منصوب شد.

بروس ریدل می گوید: «همان طور که انتظار می ‌رود می‌گویند شخصیتی تهاجمی و بلند پرواز دارد.»

ملک سلمان، پدر پرنس محمد نیز درگذشته وزیر دفاع عربستان بوده است.

جنگ در یمن که تاکنون به گزارش سازمان ملل صدها کشته و هزاران زخمی به بارآورده، تصویر پرنس محمد را برجسته‌تر کرده است.

عکس هایی که از او در روزنامه‌ها منتشر می‌شود، او را درحال پذیرایی از همتایان خارجی و حتی یک بار در حالی که خم شده و دست یک سرباز مجروح را گرفته، نشان می دهد.

در توییتر هم که با وجود کنترل شدید حکومت سلطنتی اسلامی درعربستان رواجی گسترده دارد، پرنس محمد مورد ستایش قرار گرفته است. یک کاربر نوشته است: «همه را تحت تاثیر قرار می دهد. جانشین ناپذیر است» و کس دیگری او را «شخصیتی قوی و شجاع» خوانده است. اما یک منتقد از «سعودی بی احتیاط که هیچ تجربه ای در جنگ ندارد» سخن گفته است.

پرنس محمد همچنین شهرت دارد که با نیروهای مسلح تحت فرمانش که شامل ۳۰۰ هزار سرباز در نیروهای زمینی و دریایی و هوایی است، روابط خوبی دارد.

نواف عبید، استاد مهمان در مرکز علوم و امور بین المللی بلفور دانشگاه هاروارد که سال گذشته پیشنهادی برای وزارت دفاع سعودی ارائه داده است می گوید: «بین رهبری سیاسی و مقام‌های ارشد ارتش که مسئولیت عملیات روزمره را برعهده دارند رابطه بسیار روان و سیالی وجود دارد.»

و به گفته یک منبع دیپلماتیک «تا زمانی که جنگ خوب پیش می رود، ستاره بخت پرنس محمد می تواند از این ها هم بالاتر برود.»

XS
SM
MD
LG