لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

چرا آمریکا و ایران ناوجنگی به ساحل یمن می فرستند؟


از نشریه فارین پالیسی

ایالات متحده دو ناوجنگی دیگر را در ساحل یمن مستقر کرده است. این دو ناو به هفت کشتی نیروی دریایی آمریکا پیوسته اند که در منطقه در حال گشت زنی هستند. کشتی های جنگی ایران نیز به سرعت در راه یمن جنگ زده هستند.

رسیدن ناو هواپیمابر آمریکایی تئودور روزولت و رزمناو مسلح به موشک های هدایت شونده آمریکایی نورماندی همزمان با موضع گیری دو کشتی جنگی ایران در خلیج عدن، تنش میان دو رقیب را در حالی شدت بخشیده است که جنگ میان شورشیان حوثی مورد حمایت ایران و نیروهای یمنی تحت پشتیبانی عربستان سعودی و دیگر متحدان آمریکا بالا گرفته است.

هفته ها، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به حملات هوایی علیه حوثی ها دست می زد. آمریکا نقشی در بمباران ها ایفا نمی کرد اما، هواپیماهای جنگی عربستان سعودی و امارات متحده عربی را در سوختگیری هوایی میان بمباران ها یاری می داد. عربستان ادعا می کند کارزار حملات هوایی اش پیشرفت های مدوامی به همراه داشته است اما، گروههای حقوق بشری می گویند اقدامات لازم برای پرهیز از تلفات غیرنظامی انجام نگرفته است.

ریاض و واشنگتن مدتها است ایران را متهم می کنند که سلاح و دیگر تجهیزات نظامی در اختیار حوثی ها می گذارد. این نگرانی وجود دارد که ناوهای جنگی ایران ممکن است تلاش کنند از طریق بندر عدن سلاح های جدیدی را در اختیار حوثی هایی قرار دهد که بخش هایی از بندر را در اختیار گرفته اند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری دوشنبه، از اظهار نظر درباره تحرکات اخیر نیروی دریایی آمریکا خودداری کرد اما، تاکید کرد که آمریکا مدتها نسبت به ادامه حمایت ایران از شورشیان حوثی ابراز نگرانی کرده است: «ما شواهدی از ارسال سلاح و دیگر حمایت های نظامی توسط ایرانی ها برای حوثی در یمن دیده ایم. این حمایت تنها به تشدید بیشتر خشونت در آن کشور می انجامد. این دقیقا همان فعالیت های بی ثبات کننده ای است که در هنگام ابراز نگرانی از نقش بی ثبات ساز ایران در خاورمیانه به آن اشاره می کنیم.»

با وجود این انتقادهای تند، سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون، دوشنبه گفت نیروی دریایی آمریکا صرفا به عملیات امنیتی دریایی عادی خود در نزدیکی یمن مشغول بوده است و تاکید کرد که کشتی های آمریکا قصد جلوگیری از حرکت کشتی های ایرانی را ندارند.

تهران مدعی است که ناوهایش فعالیت های معمول خود را برای مقابله با دزدان دریایی در خلیج عدن دنبال می کنند. بر طبق گزارش پرس تی وی- تلویزیون برونمرزی جمهوری اسلامی- دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ایران، هیجدهم آوریل، گفت «حضور ما و اقدامات مان در منطقه در چهارچوب قوانین بین الملل است.»

XS
SM
MD
LG