لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

دولت اسلوونی شناسایی کشور فلسطینی را تایید کرد؛ توپ در زمین پارلمان


رابرت گولوب، نخست وزیر اسلوونی (۱۰ خرداد ۱۴۰۳)
رابرت گولوب، نخست وزیر اسلوونی (۱۰ خرداد ۱۴۰۳)

دولت اسلوونی روز پنجشنبه تصمیم به رسمیت شناختن کشور فلسطینی را تایید کرد و از پارلمان نیز خواست تا همین کار را انجام دهد.

این تصمیم در پی برداشته شدن گام‌های مشابه در اسپانیا، ایرلند، و نروژ صورت می‌گیرد.

رابرت گولوب، نخست وزیر اسلوونی، گفت که دولت او پیشنهاد به رسمیت شناختن را به پارلمان فرستاده است. جلسه پارلمان اسلوونی احتمالا اوایل هفته آینده برگزار خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، گولوب در حالی که پرچم فلسطینی در مقر دولت اسلوونی در پایتخت اسلوونی به نمایش درآمده بود، گفت: «این تصمیم علیه کسی، حتی اسرائیل، نیست. بلکه پیام صلح است.»

یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل، در واکنش گفت که امیدوار است پارلمان اسلوونی تصمیم دولت را رد کند.

کاتز گفت تصمیم دولت اسلوونی که به پارلمان این کشور توصیه کرده است یک کشور فلسطینی را به رسمیت بشناسد «پاداشی به حماس برای قتل، تجاوز، مثله کردن اجساد، و سر بریدن نوزادان است و محور شیطانی [حکومت] ایران را تقویت می‌کند و در عین حال به دوستی نزدیک مردم اسلوونی و اسرائیل آسیب می‌زند.»

به گزارش رویترز، بریتانیا و استرالیا نیز گفته‌اند که به رسمیت شناختن کشور فلسطینی را بررسی می‌کنند، اما فرانسه گفته است که اکنون زمان چنین اقدامی نیست.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

در جریان مذاکرات با میانجیگری ایالات متحده، قطر، و مصر در پاییز سال گذشته، بیش از ۱۰۰ گروگان ربوده‌شده آزاد شدند اما هنوز بیش از ۱٢۰ گروگان اسرائیلی در اسارت حماس در غزه هستند و اسرائیل معتقد است دست‌کم ۱۰۰ تن از آنها هنوز زنده هستند.

مقامات حماس از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان، حمله‌ای مشابه را بارها تکرار خواهند کرد.

حماس بدون اشاره به تعداد اعضای کشته‌شده خود در نتیجه تهاجم اسرائیل به غزه می‌گوید بیش از ۳۶ هزار فلسطینی ساکن غزه کشته شده‌اند. اسرائیل بارها گروه حماس را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

بخش فارسی صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل آمار و ارقام ارائه‌شده را راستی‌آزمایی یا تایید کند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG