لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

بالگرد حامل رئیسی «کلا ترکیده» بود؛ جلوگیری نهادهای اطلاعاتی از انتشار مستندات و بقایای سانحه


لاشه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش
لاشه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش

موتورسوارانی که زودتر از همه به بقایای بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهان او رسیده‌اند، می‌گویند از محل سقوط و اجساد فیلم‌برداری کرده‌اند، اما مقامات «به دلایل امنیتی» اجازه انتشار فیلم‌ها را نمی‌دهند.

به گفته آنها، بالگرد حامل رئیس جمهوری اسلامی ایران و همراهانش، «کلا ترکیده بود»، «همه چیز سوخته بود» و مستندات فیلم‌برداری شده هم موجود است.

یکی از این موتورسواران که خود را از «نیروهای مردمی» معرفی کردند، در مورد نخستین مشاهداتش از بقایای سانحه می‌گوید که «آل‌هاشم پایین بود»، ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان «با هم بودند» و «استاندار پایین‌تر از آنها افتاده بود»؛ و «فیلمش هم هست.»

آنها وضعیت امدادرسانی را «خیلی نابسامان» توصیف کردند.

یکی از امدادگران داوطلب می‌گوید فیلم اولیه از بقایای بالگرد و سرنشینانش را «به اطلاعات» داده‌اند و دیگری می‌گوید «به دلایل امنیتی» امکان پخش آن نیست.

روایت موتورسوارانی که پیش از همه به بالگرد رسیدند: «همه چیز سوخته بود»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

جلوگیری از انتشار تصاویر نخستین تهیه شده توسط امدادگران داوطلب ایرانی توسط نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی، در حالی است که رسانه‌های ترکیه گزارش ویدئویی خبرنگاران آن کشور از لاشه بالگرد را منتشر کرده‌اند.

انتشار تصاویری از لاشه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی از تلویزیون ترکیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

اطلاع‌رسانی درباره ناپدید شدن بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و چند مقام دیگر جمهوری اسلامی از ساعات نخستین با تناقض‌های متعدد در سخنان مسئولان همراه بود. کارشناسان رسانه‌ای مقیم داخل ایران می‌گویند با «بلبشوی اخبار ضد و نقیض» رسانه‌های داخلی از سانحه سقوط بالگردی که منجر به مرگ ابراهیم رییسی و هیات همراه شد «بار دیگر مرجعیت و اعتبار رسانه‌های داخلی ما را در برابر رسانه‌های خارجی زیر سوال رفت.»

پژمان موسوی، روزنامه‌نگار، با تأکید بر این که «مخاطب حق دارد به رسانه‌های داخلی بی‌اعتماد باشد»، با انتشار تصاویری از اخبار غیرواقعی خبرگزاری‌های حکومتی، نوشت که «وقتی خبرگزاری‌های رسمی درباره رئیس دولت و مقامات عالی‌رتبه این‌چنین بی‌پروا دروغ می‌گویند، چرا نباید درباره همه چیز دروغ بگویند؟»

هم‌زمان با ایجاد اخلال در اطلاع‌رسانی درست، به دنبال تداوم واکنش‌های همراه با شادمانی ایرانیان در داخل و خارج کشور به مرگ ابراهیم رئیسی در پی سانحه سقوط بالگرد، مقامات جمهوری اسلامی به تهدید و بازداشت شهروندان در ایران روی آورده و اعلام کرده‌اند که در صورت انتشار آنچه مطالب «تحریک‌کننده» درباره مرگ ابراهیم رئیسی در فضای مجازی اعلام شده، با آنها «برخورد» خواهد شد.

در همین زمینه، تاکنون رضا ببرنژاد، برادر دادخواه معترض کشته شده مهدی ببرنژاد، بازداشت شده، برای منیژه موذن، روزنامه‌نگار، پرونده تشکیل شده، و شقایق محمدی، همسر یکی از فوتبالیست‌های تیم استقلال، نیز توسط وزارت اطلاعات احضار و تهدید شده است.

همچنین، نیروهای اطلاعاتی در زندان مرکزی کرج به زندانیان سیاسی برای ابراز خوشحالی از مرگ ابراهیم رئیسی حمله کردند و آنها را به «مکانی نامعلوم» بردند؛ هم‌زمان با اعلام «عزای عمومی» پنج‌روزه توسط جمهوری اسلامی، یک منبع حقوق بشری می‌گوید زندانیان سیاسی در ایران پنج روز «غذای عمومی» اعلام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG