لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

واکنش‌ها به خبر مرگ رئیسی؛ از «جشن ملی هلی‌کتلت» تا رقص و پخش شیرینی در خیابان‌ها


 رقص گروهی از ایرانیان پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی
رقص گروهی از ایرانیان پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی

رقص و پایکوبی گروهی در مقابل سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف جهان، پخش کردن شیرینی و شکلات، نورافشانی و آتش‌بازی، و انتشار تصاویر شادی در رسانه‌های اجتماعی و فراگیر شدن هشتگ «هلیکتلت»، از جمله واکنش‌ها به کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سقوط هلیکوپتر است.

شادی گسترده ملت ایران در حالی است که جمهوری اسلامی در پی کشته شدن ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، و چند مقام دیگر، پنج روز «عزای عمومی» و یک روز تعطیلی اعلام کرده است.

بر اساس تصاویر رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی در روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت، گروهی از شهروندان در مناطق مختلف ایران ویدئوهایی از پخش شیرینی و شادی گروهی در پی کشته شدن ابراهیم رئیسی با سقوط هواپیما منتشر کرده‌اند.

پخش کردن شیرینی به دنبال مرگ ابراهیم رئیسی و هیات همراهش در سانحه هوایی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:24 0:00

همچنین، تصاویر مخابره شده نشان می‌دهد، شماری از ایرانیان خارج از کشور نیز با تجمع در مقابل سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در برخی پایتخت‌های جهان، به رقص و پایکوبی می‌پردازند.

تصاویر رسیده به صدای آمریکا، شادی گروهی از ایرانیان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی پس از خبر مرگ ابراهیم رئیسی را نشان می‌دهد.

در لندن، پایتخت بریتانیا نیز، شماری از ایرانیان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی تجمع کردند و به رقص و شادی پرداختند.

در هامبورگ آلمان نیز گروهی از ایرانیان با برافراشتن پرچم ایران با نشان شیر و خورشید، و همچنین پخش موزیک به کشته شدن رئیسی واکنش نشان داده‌اند.

خشایار مصطفوی، فیلم‌ساز، با انتشار ویدئویی از این تجمع در ایکس، دلیل برگزاری آن در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی را «جشن ملی هلی‌کتلت» اعلام کرد.

هشتگ «هلیکتلت» در ساعات گذشته توسط بسیاری از کاربران استفاده شده و به‌ویژه در شبکه اجتماعی ایکس فراگیر شده است.

حسین آقایی، تحلیلگر سیاسی، با استفاده از هشتگ هلیکتلت کشته شدن ابراهیم رئیسی را به عنوان «عید بر ایران» دانسته و با تبریک آن، گفته است که با مرگ رئیسی «ضربه بزرگی به جمهوری اسلامی وارد شد» و برای «شکست‌ها و ناکامی‌های بیشتر جمهوری اسلامی و سقوط نهایی» حکومت، ابراز امیدواری کرده است.

پیش از این بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی از عبارت «کتلت» و یا «قاسم کتلت» بارها برای اشاره به کشته شدن قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران اشاره کرده‌اند و حال اصطلاح ترکیبی «هلی‌کتلت» را برای اشاره به کشته شدن ابراهیم رئیسی در پی سقوط هلی‌کوپتر به کار می‌برند.

یک گزارش شهروندی، تصویری را نشان می‌دهد که یک زن در یکی از خیابان‌های ایران از زنی دیگر می‌پرسد به چه مناسبتی شیرینی پخش می‌کنی و وقتی پاسخ می‌شنود «چرایش را هم شما می‌دانی و هم من»، هر دو با خوشحالی می‌خندند.

برخی از شهروندان نیز تصاویری از جشن و شادنوشی در خانه‌ها را با پیام تبریک برای کشته شدن رئیس جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده‌اند.

در یکی از این ویدئوها، راوی می‌گوید که «به سلامتی آن هلیکوپتر، یا سربازان حضرت موسی، یا آن گرگ و خرس در جنگل، یا هر چیزی که باعث شده این ملعون (ابراهیم رئیسی) سقط بشود، ویسکی با کباب می‌زنیم.»

یک گزارش شهروندی دیگر، دانشجویی ایرانی در ایتالیا را نشان می‌دهد که پس از انتشار خبر مرگ ابراهیم رئیسی به همکلاسی‌هایش شیرینی می‌دهد.

همچنین، شماری از خانواده‌های دادخواه به سقوط هلیکوپتر و کشته شدن ابراهیم رئیسی با انتشار ویدئوهایی از رقص و شادی واکنش نشان دادند؛ به گفته برخی از آنان مقامات جمهوری اسلامی برخی از دادخواهان را تهدید کرده‌اند که «برای واکنش‌هایتان بازداشتتان می‌کنیم.»

مهسا پیرایی، یکی از اعضای خانواده‌های دادخواه سال ۱۴۰۱، در گفت‌وگویی با روزنامه گاردین درباره واکنش‌های دادخواهان به خبر مرگ رئیسی گفته «ما خوشحالیم چون آنها قاتل بودند. رئیسی دستور کشتن مادرم را صادر کرد و وزیرش منکر شهدای ما شد. می‌دانم خوشحالی از مرگ یک انسان درست نیست، اما آنها انسان نبودند.»

صبا بختیاری، عمه دادخواه پویا بختیاری جوان معترض کشته شده در سرکوب اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در مهرشهر، با انتشار تصویری از ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان نوشت: «قاتلان تقاص می‌دهند و عدالت اجرا می‌شود، چه در دادگاه عادلانه مردمی و چه در کوه‌های ورزقان و جلفا.»

مهرزاد زارعی، پدر دادخواه آراد، نوجوان کشته شده بر اثر شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی، ویدئویی از انتقال اجساد ابراهیم رئیسی و همراهانش را بازنشر کرده و در ایکس نوشته است: «به درک واصل شدن قصاب قاضی مرگ رژیم تبهکار جمهوری اسلامی، قطره آب خنکی است بر سینه‌های پر از خشممان. بیش باد.»

انجمن «خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲» نیز در بیانیه‌ای با تأکید بر این که «ما خواستار محاکمه و مجازات» ابراهیم رئیسی »در دادگاهی عادلانه بودیم تا به جرایم خود اعتراف کند و طعم مجازات را بچشد»، تأکید کرد که هرچند «این فرصت از ما گرفته شد، اما باید گفت از مرگ او متأسف نیستیم. ما قاتلین فرزندان ایران را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

در واکنشی دیگر، مرضیه، خواهر دادخواه ابوالفضل آدینه‌زاده، ویدئویی از رقص این نوجوان معترض کشته شده در مشهد به دست مأموران جمهوری اسلامی در جریان سرکوب اعتراضات سراسری را با علامت پیروزی منتشر کرده است.

علاوه بر این، مهسا و رویا پیرایی، دختران مینو مجیدی که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ با شلیک مأموران جمهوری اسلامی کشته شد، پس از اعلام ناپدید شدن هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی، ویدئویی از شادنوشی خود با آهنگ «هلیکوپتر هلیکوپتر» منتشر کردند.

همچنین، الناز عبدلی، مادر دادخواه عرشیا امامقلی‌زاده، در پی اعلام خبر سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان، و چند مقام دیگر جمهوری اسلامی و قبل از پیدا شدن جسد آنها، تصویری از مزار فرزند معترض نوجوانش، در یک روایت اینستاگرامی نوشت: «خدایا ناامیدمان نکن.»

واکنش مادر عرشیا امامقلی‌زاده به سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی
واکنش مادر عرشیا امامقلی‌زاده به سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی


نرگس، خواهر رضا شهپرنیا یکی دیگر از معترضان کشته شده در جریان سرکوب اعتراضات ۱۴۰۱، نیز با اشاره به تفأل ابراهیم رئیسی به دیوان حافظ در ماه‌های گذشته در حضور رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، نوشت: «خوش باش که ظالم نبرد راه به منزل!»

واکنش رضا شهپرنیا به سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی
واکنش رضا شهپرنیا به سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی

مهدی شهبازی، برادر دادخواه آمنه شهبازی از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات ۹۸، نیز با «شادباش و فرخنده باد» کشته شدن ابراهیم رئیسی به «تمام مردم شریف ایران، مخصوصا خانواده‌های دادخواه»، ویدئویی از شیرینی پخش کردن خود منتشر کرد و در ایکس نوشت: «بعد از پنج سال از ته دل شاد شدم. آن قدر خوشحالم که تمام دوستنام فکر کردند تولدم است. اما بهشان گفتم این اتفاق شیرین می‌تواند تولد دوباره وطنم باشد.»

ارس حاجی‌زاده، دادخواه پدر و برادرش حمید و کارون حاجی‌زاده که در دهه ۷۰ خورشیدی در جریان قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند، نیز بیت کامل غزل مورد اشاره از حافظ شیرازی را نوشت و تأکید کرد: «دور فلکی یک سره بر منهج عدل است، خوش باش که ظالم نبرد راه به منزل.»محمدرضا، برادر دادخواه محمدحسن ترکمان، نیز طرحی از یک هلیکوپتر شکار شده توسط گیسوان زنان را منتشر کرده است.در پی واکنش‌های برخی از دادخواهان به کشته شدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، فاطمه حیدری، خواهر دادخواه جواد حیدری معترض کشته شده در قزوین، با انتشار متن چت با یکی از خانواده‌های دادخواه در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که «شروع کردند خانواده‌ها را تهدید می‌کنند که برای واکنش‌هایتان بازداشتتان می‌کنیم.»


منصوره بهکیش، از دادخواهان دهه ۶۰، در واکنش به ابراهیم رئیسی که در آن زمان عضو «هیئت مرگ» و از صادرکنندگان احکام اعدام زندانیان سیاسی بود، ویدئویی از رقص خود را منتشر کرده است.

بر اساس برخی پیام‌های ارسال شده به صدای آمریکا، علاوه بر خانواده‌های دادخواه، گروه پرشماری از ایرانی‌ها در پی کشته شدن ابراهیم رئیسی ابراز خوشحالی کرده‌اند.

همچنین، ویدئویی از رقص و پایکوبی «دایه افسانه»، مادر پژمان فاتحی که در ماه‌های گذشته توسط مقامات قضایی جمهوری اسلامی اعدام شد، منتشر شده است.

رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی در نخستین ساعات روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت خبر کشته شدن ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان، محمد علی آل‌هاشم، مالک رحمتی، و دیگر سرنشینان بالگرد سقوط کرده را رسما تایید کردند.

XS
SM
MD
LG