لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

پنج روز «غذای عمومی» زندانیان سیاسی برای مرگ رئیسی؛ حمله به زندانی‌ها در کرج به دلیل ابراز شادی


تصویری از یک سلول زندان در ایران ـ آرشیو
تصویری از یک سلول زندان در ایران ـ آرشیو

نیروهای اطلاعاتی در زندان مرکزی کرج به زندانیان سیاسی برای ابراز خوشحالی از مرگ ابراهیم رئیسی حمله کردند و آنها را به «مکانی نامعلوم» بردند؛ هم‌زمان با اعلام «عزای عمومی» پنج‌روزه توسط جمهوری اسلامی، یک منبع حقوق بشری می‌گوید زندانیان سیاسی در ایران پنج روز «غذای عمومی» اعلام کرده‌اند.

گروه مشاوران حقوقی «دادبان» روز سه‌شنبه اول خرداد، در گزارشی اعلام کرد که مقامات اطلاعاتی در «ندامتگاه مرکزی کرج» روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت، «در پی ابراز خوشحالی زندانیان سیاسی و عقیدتی» ناشی از شنیدن خبر مرگ ابراهیم رئیسی، به بند ۱۵ این زندان «حمله کردند» و «شماری از زندانیان را به مکانی نامعلوم» انتقال دادند.

در گزارشی دیگر، رضا اکوانیان، فعال حقوق بشر، بدون ذکر نام زندان خاصی در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که زندانیان سیاسی برای مرگ رئیسی پنج روز «غذای عمومی» اعلام کرده‌اند.

به گفته آقای اکوانیان، برخی از زندانیان سیاسی هم‌زمان با سقوط بالگرد رئیسی، «آیت‌الله قتل‌عام»، به این مناسبت «املت سقوط» خوردند و هم‌زمان با اعلام خبر مرگ او، «ماکارونی صعود» خوردند.

همچنین «شماری از شهروندان» به دادبان، گروه حقوقی مدافع حقوق بشر، اعلام کرده‌اند که «پس از انتشار مطالب خود مبنی بر ابراز شادی و خوشحالی از مرگ ابراهیم رئیسی، از سوی نهادهای امنیتی و انتظامی با آنها تماس گرفته شده و خواستار حذف مطالب مربوطه شده‌اند.

به دنبال تداوم واکنش‌های همراه با شادمانی ایرانیان در داخل و خارج کشور به مرگ ابراهیم رئیسی در پی سانحه سقوط هلیکوپتر، مقامات جمهوری اسلامی به تهدید و بازداشت شهروندان در ایران روی آورده‌اند.

پیشتر، مقامات قضایی و انتظامی جمهوری اسلامی با تهدید شهروندان اعلام کردند که در صورت انتشار آنچه مطالب «تحریک‌کننده» درباره مرگ ابراهیم رئیسی در فضای مجازی اعلام شده، با آنها «برخورد» خواهد شد.

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری در روز سه‌شنبه اول خرداد، تاکنون رضا ببرنژاد، برادر دادخواه معترض کشته شده مهدی ببرنژاد، بازداشت شده، برای منیژه موذن، روزنامه‌نگار پرونده تشکیل شده، و شقایق محمدی، همسر یکی از فوتبالیست‌های تیم استقلال، نیز توسط وزارت اطلاعات احضار و تهدید شده است.

XS
SM
MD
LG