لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

تداوم فشار و سرکوب؛‌ بازنشستگی اجباری استادان، محرومیت از تحصیل و بازداشت دانشجویان


در روزهای آغازین سال تحصیلی جدید فشار بر دانشگاهیان معترض همچنان ادامه دارد، در تازه‌ترین برخورد، حسن باقری‌نیا استاد دانشگاه حکیم سبزواری مجبور به قبول بازنشستگی زودهنگام، یک دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی سنندج بازداشت و یک دانشجوی دکتری از تحصیل محروم شد.

شورای صنفی دانشجویان کشور روز یکشنبه دوم مهر اعلام کرد حسن باقری‌نیا عضو هیات علمی گروه روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه حکیم سبزواری، ابلاغیه‌ای از طرف رئیس دانشگاه دریافت کرده است که بر اساس آن، ایشان باید زودتر از موعد مقرر بازنشسته شوند.

براساس اعلام این شورا، حراست دانشگاه نیز این استاد را تهدید کرده است که اگر این بازنشستگی را نپذیرد، اخراج خواهد شد.این استاد، پیش‌تر با تصمیم شخصی ریاست این دانشگاه از تدریس در دانشگاه حکیم سبزواری محروم شده بود.

حسن باقری‌نیا، ۹ شهریور با انتشار ویدئویی اعلام کرد که بدون هیچ توضیحی از تدریس در دانشگاه، تعلیق و حقوقش قطع شده است. او گفت که حکومت می‌خواهد هزینه زیست شرافتمندانه را بالا ببرد اما در این راه موفق نخواهد شد.

شورای صنفی دانشجویان کشور همچنین از بازداشت سحر صالحیان دانشجوی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی سنندج در روز اول مهرماه خبر داد و افزود این بازداشت بدون ارائه‌ حکم قضایی انجام شده و از نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری این دانشجو اطلاعی در دست نیست.

این شورا در گزارشی دیگر اعلام کرد که شقایق اکبری دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی سیاسی و دبیر انجمن علمی دانشجویی دانشگاه تربیت‌مدرس، براساس رای کمیته‌ تجدید نظر انضباطی به دوازده ماه ( دو نیم‌سال تحصیلی) محرومیت از تحصیل، با احتساب در سنوات، محکوم شده است.

این حکم در حالی صادر شده است که این دانشجو از آذرماه سال گذشته تا‌کنون بدون تشکیل جلسه‌ انضباطی از تحصیل محروم بوده است. گفته می‌شود جلسه‌ تفهیم اتهام این دانشجو در روندی غیرقانونی صرفا از طریق پیامک به او اطلاع داده شد و جلسه‌ شورای بدوی نیز بدون حضور و اطلاع وی برگزار و حکم بدوی نیز در تجدید نظر عینا تایید شد.

XS
SM
MD
LG